Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Życie z alkoholikiem, Jak poradzić sobie z alkoholikiem

Życie z alkoholikiem - jak poradzić sobie z alkoholikiem?

Kieliszek, drugi kieliszek… jedno piwo, drugie, trzecie… któregoś dnia to jest o jeden kieliszek za dużo, o jedno piwo za daleko. Wszyscy dookoła to widzą, ale nie rodzina. Wreszcie ktoś zadaje sobie to pytanie: czy mamy w rodzinie alkoholika? Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że masz w rodzinie osobę uzależnioną od alkoholu. Gdy już to zrozumiesz pamiętaj:

- nie masz obowiązku podporządkowywać życia jemu i jego nałogowi;
- masz prawo do własnego życia, czasu i radości;
- jesteś pełnowartościowym człowiekiem, alkohol w rodzinie nikogo nie skreśla, nawet alkoholika;
- alkoholizm to choroba – wymaga terapii całej rodziny.

Najrozsądniejszym posunięciem byłoby na początek znaleźć grupę wsparcia. Polecam stronę Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, na której znajdują się wszelkie adresy placówek pomagających osobom uzależnionym i ich rodzinom:

Pamiętaj też, że warto unikać wszelkich okazji do awantur. Rozmowa z pijanym człowiekiem nie ma sensu, może jedynie zdenerwować i sprowokować.
Przestań robić za niego wszystko, co należy do jego obowiązków.
Nie tłumacz, nie usprawiedliwiaj przed innymi. Dorośli ludzie ponoszą konsekwencje swoich błędów.
Nie sprzątaj tego, co zniszczy lub zabrudzi będąc pijanym.
Nie zgadzaj się na nic, co miałoby cię skrzywdzić, miej pod ręką spakowaną torbę i pieniądze. W sytuacji krytycznej – wyjdź z domu.
Nie bój się prosić o pomoc. Porozmawiaj z sąsiadem, przyjaciółką, aby w razie potrzeby pomógł. Miej pod ręką telefon z zaprogramowanym numerem na policję lub osoby, której ufasz i wiesz, że pomoże.
Nie pij z alkoholikiem, to mu nie pomoże, ani nie zatrzyma go w domu. Nie kupuj alkoholu, nie trzymaj go w domu.
Nie podporządkowuj swoich planów do alkoholika, nie siedź w domu czekając na niego, nie uciekaj od ludzi.
Pozwól założyć swojej rodzinie Niebieską Kartę (http://www.niebieskalinia.pl ), jeśli alkohol przyczynił się do przemocy.

W ten sposób odbierzesz mu komfort picia. Nie zrozumie, że ma problem, jeśli nie będzie miał problemów z powodu picia. Trzeba sięgnąć dna, by móc się od niego odbić. Im wcześniej poczuje to dno, tym szybciej może spróbować się leczyć.

Każda trudna sytuacja życiowa wywołuje najpierw próbę zmiany tej sytuacji, potem próbę ucieczki, czy porzucenia, aż wreszcie próbę przystosowania się. Co więc robić? Są dwie możliwości:

Leczenie alkoholika (celem jest nie ograniczenie, ale zaprzestanie picia) i współuzależnionych.

Izolacja alkoholika (np. przeprowadzka), zdobycie dystansu w jakikolwiek sposób, co jest niezbędne dla poradzenia sobie z poczuciem krzywdy, winy, lękiem i rozpaczą.


Warto posłuchać specjalistów: Jak radzić sobie z lękiem przed jedzeniem?
Jak sobie poradzić w sytuacji kryzysowej?
 Jak sobie radzić z agresją dziecka?
Jak leczyć ekshibicjonizm?
Czym jest prokrastynacja?
Boisz się latać? Przeczytaj, jak sobie pomóc!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.