Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Znaczenie snów, Czy wierzyć w sny

Znaczenie marzeń sennych - czy wierzyć w sny?

Informacje o poradzie

AgnieszkaAgnieszka

autor porady:
Agnieszka Czarkowska

spec. działu: Miłość

dodano: 2011-05-31 15:45:38

wyświetleń: 3938

Słowa kluczowe

zobacz również

Pomimo ogromnej wiedzy na temat ludzkiej fizjologii, jakiej dostarcza nam współczesna nauka, obrazy senne nadal wzbudzają naszą ciekawość i stanowią dla nas niezgłębioną tajemnicę. Od wieków starano się wyjaśnić, co oznaczają konkretne marzenia we śnie, dlatego stworzono wiele rodzajów senników, po które czasami sięgamy. Czy jednak powinniśmy wierzyć w sny?

Religia. Zjawisko snu proroczego zostało opisane już w Biblii. Józef wyjaśnia faraonowi jego sen o siedmiu krowach, zaś w Nowym Testamencie Bóg we śnie ostrzega rodziców Jezusa przed rzezią niewiniątek i nakazuje mu ucieczkę do Egiptu. W judaizmie i chrześcijaństwie istnieje więc tradycja wiary w ukryte znaczenie obrazu nawiedzającego nas we śnie. Oczywiście nie dotyczy to każdego pojedynczego snu, nie wyklucza się jednak, że sen może zawierać przekaz na temat przyszłych wydarzeń.

Psychoanaliza. Sny pełnią również olbrzymią rolę w teorii psychoanalizy, zwłaszcza w ujęciu Carla Gustava Junga, który odkrył istnienie zbiorowej podświadomości przemawiającej do nas w snach za pomocą pierwotnych obrazów – archetypów. Są to na przykład archetyp Wielkiej Matki albo Cienia. W psychoanalizie nie mówi się jednak o proroczej funkcji snu, ale o tym, że dostarcza on nam informacji na temat tego, na jakim etapie rozwoju wewnętrznego obecnie się znajdujemy. Sny komunikują nam to, co znajduje się w naszej podświadomości: kompleksy, dążenia i pragnienia.

Wróżbiarstwo. Astrologia również zajmuje się snami, tworząc ich rozmaite interpretacje. Możemy w tym wypadku napotkać zupełnie różniące się między sobą ujęcia. Według jednych senników dany obraz oznacza coś pozytywnego, według innych z kolei z pewnością wróży rychłe nieszczęście. Powstają także coraz to nowsze wersje znaczeń sennych motywów.

Indywidualne doświadczenie. Niektóre osoby twierdzą, że dany sen powtarza się u nich w konkretnych życiowych okolicznościach, na przykład sen o wyrwaniu zęba oznacza śmierć w rodzinie. Trudno zaprzeczyć takim zjawiskom. Być może każdy z nas ma jakiś swój własny wewnętrzny kod, wedle którego powinien odczytywać senne marzenia. Bywają również i tacy, którzy twierdzą, że nigdy nie miewają snów i dla nich problem interpretacji jest zupełnie obcy. Na pewno jednak można powiedzieć, że sugestywność sennych obrazów jest tak duża i silnie związana z naszą emocjonalnością, iż trudno uznać je jedynie za wytwór jakiś chemicznych procesów organizmu. Zwykle czujemy przecież, że sny są integralną częścią naszej osobowości.


Na czym polega syndrom ucieczki?
Jak radzić sobie z lękiem przed krwią?
Zwalcz stres w 10 minut
Co warto wiedzieć o syndromie DDA?
Czy można pozbyć się sennych koszmarów? Przeczytaj!
Sposoby radzenia sobie z nieśmiałością
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.