Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Afazja – afazja leczenie , Jak leczyć afazję

W jaki sposób leczy się afazję?

Afazja, czyli „niemota”, objawia się zaburzeniem kompetencji językowych - u chorego mogą wystąpić trudności z funkcjami mowy, czytaniem oraz pisaniem. Najczęściej występuje po chorobach naczyniowych mózgu, czyli zawałach (udarach), dotyczy to ponad 75% osób chorujących na afazje. Inne przyczyny to guzy mózgu, niedotlenienia i urazy czaszki.

 

Leczenie afazji jest bardzo pracochłonne, przy czym rehabilitację należy rozpocząć jeszcze w szpitalu. Wczesne leczenie, to wszelkie metody bez wprowadzania leków, podejmowane w krótkim czasie od momentu wystąpienia objawów. Terapia prowadzona jest najczęściej przez logopedów, ale niekiedy również przez psychologów i fizjoterapeutów. Ich celem jest przywrócenie choremu jak największej sprawności i samodzielności oraz dobrego samopoczucia. Ćwiczeniami terapeutycznymi będą np. proste ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia warg i języka, dmuchanie połączone z wymową głosek i samogłosek, posługiwanie się głoskami w zdaniach, powolne czytanie z akcentowaniem i rozciąganiem samogłosek, pisanie pod dyktando lub przepisywanie zdań z równoczesnym wymawianiem sylab. Działania te mają na celu stymulować i rozhamować mowę chorego.

Terapię afatyków podzielić można na:

- terapię werbalną, czyli ćwiczenia odpowiadające za ekspresję mowy;

- terapię niewerbalną, czyli wyrażaną poprzez znaki, mimikę, rysowanie, symbolikę itp.

U niektórych pacjentów zaburzenie mowy cofa się samoczynnie w okresie około 1 do 3 miesięcy. W cięższych przypadkach terapia logopedyczna jest konieczna i trwa około 2 - 3 lat. Czas sesji terapeutycznych powinien być zwiększany stopniowo – od kilkunastu minut dziennie, do ok. 45 minut. Najlepiej, gdy są prowadzone codziennie, jednak w przypadku braku takiej możliwości, minimum wynosi 3 razy w tygodniu.

Wsparciem terapii logopedycznej może być również farmakologia. Niektóre leki wpływają na podtrzymywanie uwagi, wspomagają także procesy nauki i zapamiętywania. To z kolei jest doskonałym wsparciem terapii języka i mowy.

Nie należy zapominać o stanie psychicznym afatyka. Pomocna może okazać się pomoc psychologiczna, jednak również wsparcie rodziny jest dla chorego niezmiernie ważne.

 


Postawa pokorna, czyli zamknięta - Czym się charakteryzuje?
Jak leczyć uzależnienie od komputera?
Jakie są pierwsze objawy autyzmu?
Terapia systemowa - jak się ją prowadzi? Czy warto w niej uczestniczyć?
Jaka terapia jest odpowiednia dla dziecka
Podpowiadamy, jak przeciwdziałać frustracji w sporcie!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.