Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Afazja – afazja leczenie , Jak leczyć afazję

W jaki sposób leczy się afazję?

Afazja, czyli „niemota”, objawia się zaburzeniem kompetencji językowych - u chorego mogą wystąpić trudności z funkcjami mowy, czytaniem oraz pisaniem. Najczęściej występuje po chorobach naczyniowych mózgu, czyli zawałach (udarach), dotyczy to ponad 75% osób chorujących na afazje. Inne przyczyny to guzy mózgu, niedotlenienia i urazy czaszki.

 

Leczenie afazji jest bardzo pracochłonne, przy czym rehabilitację należy rozpocząć jeszcze w szpitalu. Wczesne leczenie, to wszelkie metody bez wprowadzania leków, podejmowane w krótkim czasie od momentu wystąpienia objawów. Terapia prowadzona jest najczęściej przez logopedów, ale niekiedy również przez psychologów i fizjoterapeutów. Ich celem jest przywrócenie choremu jak największej sprawności i samodzielności oraz dobrego samopoczucia. Ćwiczeniami terapeutycznymi będą np. proste ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia warg i języka, dmuchanie połączone z wymową głosek i samogłosek, posługiwanie się głoskami w zdaniach, powolne czytanie z akcentowaniem i rozciąganiem samogłosek, pisanie pod dyktando lub przepisywanie zdań z równoczesnym wymawianiem sylab. Działania te mają na celu stymulować i rozhamować mowę chorego.

Terapię afatyków podzielić można na:

- terapię werbalną, czyli ćwiczenia odpowiadające za ekspresję mowy;

- terapię niewerbalną, czyli wyrażaną poprzez znaki, mimikę, rysowanie, symbolikę itp.

U niektórych pacjentów zaburzenie mowy cofa się samoczynnie w okresie około 1 do 3 miesięcy. W cięższych przypadkach terapia logopedyczna jest konieczna i trwa około 2 - 3 lat. Czas sesji terapeutycznych powinien być zwiększany stopniowo – od kilkunastu minut dziennie, do ok. 45 minut. Najlepiej, gdy są prowadzone codziennie, jednak w przypadku braku takiej możliwości, minimum wynosi 3 razy w tygodniu.

Wsparciem terapii logopedycznej może być również farmakologia. Niektóre leki wpływają na podtrzymywanie uwagi, wspomagają także procesy nauki i zapamiętywania. To z kolei jest doskonałym wsparciem terapii języka i mowy.

Nie należy zapominać o stanie psychicznym afatyka. Pomocna może okazać się pomoc psychologiczna, jednak również wsparcie rodziny jest dla chorego niezmiernie ważne.

 


Boisz się latać? Przeczytaj, jak sobie pomóc!
Co to jest fobia społeczna? Jak się ją leczy? Przeczytaj!
Na czym polega fobia społeczna? Jak się ją leczy?
Relaks w pracy? Prezentujemy szybkie techniki relaksacji
Charyzma - czym jest i jaki ma wpływ na stosunki biznesowe?
W jaki sposób zapobiegać walkom o wpływy w firmie?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.