Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Nerwica - objawy, przyczyny, Jak radzić sobie z nerwicą

Nerwica - jak sobie z nią radzić

Nerwica jest schorzeniem przybierającym różne oblicza i mogącym mieć różne przyczyny. Jakiekolwiek by one jednak nie były nerwica jest stanem, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie, nawet je zupełnie uniemożliwiać. Im wcześniej zaczniemy walczyć z jej objawami i przyczynami, tym większe mamy szanse na wyleczenie się.

Symptomy nerwicy mogą być różne, na przykład brak zaufania wobec innych i postrzeganie ich za potencjalnych wrogów, zamartwianie się opiniami otoczenia na własny temat, wysuwanie irracjonalnych pomysłów na rozwiązanie problemów, do czego chorzy często się nie przyznają, wiedzą bowiem, że zostaną one potraktowane z podejrzliwością. Osoby znerwicowane zawsze są niezadowolone i ciężko je usatysfakcjonować. Są też niezdolne do skoncentrowania się, gdyż wiele chaotycznych myśli krąży w ich umysłach.

Nerwica może pojawić się na skutek przebytej traumy lub być efektem dłuższego pozostawania w stanie depresji, której może być w tym przypadku przedłużeniem.

Nerwica jest stanem, z którym nieraz bardzo ciężko sobie radzić. Ale krok po kroku można się od niej uwolnić. Przede wszystkim, jak w przypadku każdego zaburzenia emocjonalnego,  należy zdać sobie sprawę ze swojego problemu. Czasem jest to sytuacja obecna, czasem przeszłość.

Jeżeli bezpośrednią przyczyną nerwicy jest wydarzenie z przeszłości, ciężko dojść do zdrowia, jeśli sprawa z przeszłości nie została zamknięta. Czasem wiele czasu potrzeba osobie, by zaakceptować to, co się stało, czasem by przebaczyć lub zrozumieć. Tak jak różni są ludzie, tak różne mogą być przyczyny traumy i rozwoju nerwicy. Ciężko wskazać jedną,, skuteczną we wszystkich przypadkach, metodę radzenia sobie z nią. Dobrze po taką poradę udać się do specjalisty, który weźmie pod uwagę indywidualną dolegliwość i to, jak doszło do jej rozwoju.

Nerwica jest często związana ze stresem, brakiem pewności siebie, niemożnością zaufania sobie i innym. Spróbuj zdać sobie sprawę, że każdy jest inny i nie musimy wcale stawać się podobni do wzorców, co często sobie stawiamy za cel. Daj sobie czas na smutek, ale nie  zatracaj się w nim zupełnie.

Dla osób znerwicowanych ruch jest czymś bardzo wskazanym. Ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny – naturalny środek antydepresyjny. Chodź regularnie na basen, uprawiaj jazdę na rowerze, jogging, modny ostatnio nordic walking czy jogę. Wybierz dyscyplinę odpowiednią dla siebie. Nerwica idzie w parze z cielesnym bezruchem, spróbuj jednak przełamać strach, możesz poprosić kogoś bliskiego o towarzyszenie ci w wybranej aktywności, staraj się jednak nie stronić od ludzi, co mogłoby tylko pogorszyć twój stan.

Zanim udasz się do lekarza po silne leki na nerwicę, które mogą mieć wiele skutków ubocznych, spróbuj wszelkich naturalnych metod. Pij zioła uspokajające, ruszaj się, spróbuj otaczać się ludźmi, którym ufasz, zminimalizuj wpływ sytuacji stresujących. Znajdź kogoś, kto ci poradzi i wysłucha cię. Może to być zarówno specjalista czy przyjaciel. Po leki sięgaj w ostateczności.


Jak radzić sobie z lękiem przed gołębiami?
Na czym polega syndrom ucieczki?
Jak radzić sobie z poczuciem winy po jedzeniu?
Jak poradzić sobie z lękiem przed jazdą samochodem? Sprawdź!
Jak ćwiczyć koncentrację? Dowiedz się!
Wyznaczanie celów w sporcie - radzimy, od czego zacząć!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.