Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Hipochondria - objawy, leczenie, Co to jest hipochondria

Naprawdę mnie boli... - objawy hipochondrii

Hipochondria jest zaburzeniem, na które cierpi coraz większa część populacji. Należy ono do grupy schorzeń nerwicowych o bardzo charakterystycznych objawach.

Wedle badań socjologicznych Polacy uznawani są za lekomanów i hipochondryków. Lubimy rozmawiać o chorobach prawdziwych i domniemanych. Oczekujemy współczucia i zrozumienia, a nawet ulgowego traktowania – bez względu na to, czy nasze schorzenie istnieje naprawdę, czy tylko w naszej głowie. W przypadku zdiagnozowanej hipochondrii odczuwamy objawy chorobowe jak prawdziwe, cierpimy, czujemy dyskomfort i zmęczenie, których nie potwierdzą żadne badania.

Hipochondryk jest osobą, która nieustannie wczuwa się w swój organizm. Dostrzegając objaw, natychmiast przypisuje go do znanej rodzimej lub nawet egzotycznej jednostki chorobowej. Ma zazwyczaj bardzo dużą wiedzę na temat chorób, zaś wszelkie objawy przesadnie analizuje. Samopoczucie hipochondryka zazwyczaj jest złe, szukając przyczyny często korzysta z porad lekarzy, traktując nawet naturalne reakcje organizmu jako przejaw choroby.

Okazuje się, iż w rzeczywistości hipochondria cechuje się nie tylko somatycznymi objawami, takimi jak bóle, które nie pochodzą z żadnego uzasadnionego badaniami źródła, lecz także symptomami natury psychologicznej. Hipochondrii często towarzyszą stany depresyjne, które dodatkowo wzmacniane są poczuciem odrzucenia, niezrozumienia i krzywdy. Powtarzające się fałszywe alarmy hipochondryka po pewnym czasie są ignorowane przez rodzinę i przyjaciół, a nawet lekarzy, wywołując dodatkowy dyskomfort psychiczny.

Zaawansowana, przewlekła hipochondria występuje razem z silną depresją, lękami a nawet atakami paniki. W skrajnych przypadkach mogą się pojawić także zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Wszystkie powyższe dysfunkcje wymagają konsultacji u lekarza psychiatry, który postawi diagnozę oraz ustali przebieg ewentualnego leczenia terapeutycznego i farmakologicznego. W przypadku łagodnych stanów hipochondrii warto zasięgnąć porady psychologa, który wyjaśni nam istotę tego schorzenia i nauczy nas jak powinniśmy sobie z nim radzić.


Czym jest psychoza maniakalno-depresyjna?
Jak się pozbyć tremy podczas wystąpień publicznych?
Boisz się gryzoni? Sprawdź, jak radzić sobie z lękiem przed gryzoniami?
Na czym polega kompleks Diany?
Czym jest schizofrenia? Jak przebiega?
Dlaczego ludzie chorują na afazję?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.