Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Techniki relaksacyjne - psychologia, Jak wykorzystać techniki relaksacyjne w psychologii

Na czym polega wykorzystanie technik relaksacyjnych w psychologii?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Paluch

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-11-29 15:12:27

wyświetleń: 2524

Słowa kluczowe

zobacz również

Techniki relaksacyjne to sposoby na osiągnięcie spokoju ducha, rozluźnieniu organizmu, usunięcie napięć. Dzięki nim osoba poddana relaksacji może na chwilę pozwolić swojemu ciału na przyjemne odprężenie i uwolnić umysł od codziennych problemów. Techniki te są niezwykle efektywne w czasie psychoterapii.

Techniki relaksacji wpływają na wszystkie zmysły człowieka:

- aromaterapia, czyli leczenie zapachami – posługuje się w niej olejkami eterycznymi wytwarzanymi z roślin (wpływa na węch),
- muzykoterapia, czyli wpływanie na stan odprężenia poprzez użycie różnych instrumentów, np. bębny, dzwonki (wpływa na słuch),
- chromoterapia, czyli leczenie kolorami, które mogą drażnić wzrok, działać kojąco, pobudzać lub uspokajać (wpływa na wzrok),
- masaż relaksacyjny - wpływa na ciało poprzez dotyk, odpowiedni ucisk ciała i jego rozgrzanie,
- terapia smakiem - wpływa na zmysł smaku poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, często nazywana jest ona „dietą antydepresyjną”.

Treningi relaksacyjne służą jako forma autoterapii i stosowane są w terapii behawioralnej. Są niezwykle przydatne podczas terapii depresji, redukcji lęku, leczeniu bezsenności itp.

Przykładem takim jest systematyczna desensytyzacja, czyli odwrażliwianie negatywnej reakcji klienta na bodziec stresowy (np. lęk przed pająkami, lęk przed śmiercią w samolocie, lęk przestrzenny). Osoba jest stopniowo konfrontowana z obiektem lęku, przy czym stosowane są metody relaksacji. Dzięki temu przestaje ona kojarzyć bodziec jako jej zagrażający.

Techniki relaksacyjne warto stosować również samodzielnie, nie tylko podczas psychoterapii. Dzięki ich stosowaniu można utrzymać zarówno ciało, jak i umysł w odpowiedniej kondycji.


Niezawodne sposoby na poprawę samopoczucia
Na czym polega kompleks kastracyjny?
Polak-lekoman - jakie są skutki nadużywania leków
Jak wykorzystać techniki wizualizacyjne w psychologii?
Czy można wyleczyć dysortografię? Jak to zrobić?
Czym jest depersonalizacja? Dowiedz się! Odpowiada specjalista!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.