Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Kompleksy – kompleks Ofelii, Na czym polega kompleks Ofelii

Na czym polega kompleks Ofelii?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Paluch

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-06-24 09:55:07

wyświetleń: 2084

Słowa kluczowe

zobacz również

Kompleks Ofelii wziął swoją nazwę od szekspirowskiego dramatu pt. „Hamlet”. Ofelia była obiektem miłosnych wyzwań Hamleta, tytułowego bohatera. Ciągłe ostrzeżenia ze strony ojca i brata sprawiły, że Hamlet odtrącił ją. Gdy jej ojciec – Poloniusz – zginął, Ofelia popadła w głęboki obłęd i zginęła.

Kompleks Ofelii jest zespołem samobójczych myśli i tendencji, które ujawniają się u kobiet dotkniętych zawodem miłosnym. Jak w dramacie Szekspira – kochają one mocno i są bardzo oddane. Potrafią poświęcić obiektowi swoich uczuć całą uwagę, oddać siebie i swój czas. Bardzo często rezygnują z prywatnych zajęć lub zainteresowań, by móc spędzać ten czas z ukochanym partnerem. W momencie odtrącenia cały ich świat wali się w jednej sekundzie. Kobiety takie nie potrafią najczęściej zrozumieć, co było powodem porzucenia. Czy zrobiły coś złego? Czy starały się zbyt mało? Natarczywe myśli nie dają spokoju, zranione panie analizują sytuacje i wspólne rozmowy. Porzucenie sprawia im wielki ból i kieruje do niesamowitej rozpaczy. To z kolei może prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych. Kobiety takie bowiem całą odpowiedzialność za niepowodzenie związku kierują na siebie. Są sfrustrowane, wściekłe i czują potrzebę ukarania siebie za to, że doszło do takiej sytuacji.

Kobieta cierpiąca na zespół Ofelii powinna skierować się na psychoterapię. Istnieje obawa, że w przeciwnym razie – pozostawiona sama sobie – wyrzuci sobie poważną krzywdę, lub podejmie próbę samobójczą. Jeśli dostrzegamy, że nasz znajoma bądź przyjaciółka zaczęła zachowywać się w niepokojący nas sposób (od momentu rozstania), przyjrzyjmy się jej bliżej. O ile chwilowa rozpacz i smutek są naturalne, by móc pogodzić się z rozstaniem, o tyle zwróćmy uwagę, czy znajoma (długoterminowo!):

- nie wycofała się zupełnie z życia towarzyskiego/pracy;

- nie przejawia długotrwających stanów depresyjnych dezorganizujących jej codzienne życie;

- nie zrezygnowała z codziennej higieny i czy dba w dalszym ciągu o swój wygląd;

- nie ma na ciele niepokojących siniaków, nacięć itp.

Niezmierne ważne jest również, aby porzucona osoba mogła podzielić się z kimś kłębiącymi się w niej uczuciami i żalem. W przeciwnym wypadku może jeszcze przez bardzo długi czas nie pogodzić się z porzuceniem lub zwróci agresję w stronę własnego ciała.


Na czym polega zespół Cotarda?
Na czym polega leczenie lęku separacyjnego u dzieci?
Terapia dzieci z autyzmem
Na czym polega syndrom odrzucenia?
Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych
Czym jest terapia behawioralno-poznawcza?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.