Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Kompleksy – kompleks Ofelii, Na czym polega kompleks Ofelii

Na czym polega kompleks Ofelii?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Paluch

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-06-24 09:55:07

wyświetleń: 2131

Słowa kluczowe

zobacz również

Kompleks Ofelii wziął swoją nazwę od szekspirowskiego dramatu pt. „Hamlet”. Ofelia była obiektem miłosnych wyzwań Hamleta, tytułowego bohatera. Ciągłe ostrzeżenia ze strony ojca i brata sprawiły, że Hamlet odtrącił ją. Gdy jej ojciec – Poloniusz – zginął, Ofelia popadła w głęboki obłęd i zginęła.

Kompleks Ofelii jest zespołem samobójczych myśli i tendencji, które ujawniają się u kobiet dotkniętych zawodem miłosnym. Jak w dramacie Szekspira – kochają one mocno i są bardzo oddane. Potrafią poświęcić obiektowi swoich uczuć całą uwagę, oddać siebie i swój czas. Bardzo często rezygnują z prywatnych zajęć lub zainteresowań, by móc spędzać ten czas z ukochanym partnerem. W momencie odtrącenia cały ich świat wali się w jednej sekundzie. Kobiety takie nie potrafią najczęściej zrozumieć, co było powodem porzucenia. Czy zrobiły coś złego? Czy starały się zbyt mało? Natarczywe myśli nie dają spokoju, zranione panie analizują sytuacje i wspólne rozmowy. Porzucenie sprawia im wielki ból i kieruje do niesamowitej rozpaczy. To z kolei może prowadzić do zachowań autodestrukcyjnych. Kobiety takie bowiem całą odpowiedzialność za niepowodzenie związku kierują na siebie. Są sfrustrowane, wściekłe i czują potrzebę ukarania siebie za to, że doszło do takiej sytuacji.

Kobieta cierpiąca na zespół Ofelii powinna skierować się na psychoterapię. Istnieje obawa, że w przeciwnym razie – pozostawiona sama sobie – wyrzuci sobie poważną krzywdę, lub podejmie próbę samobójczą. Jeśli dostrzegamy, że nasz znajoma bądź przyjaciółka zaczęła zachowywać się w niepokojący nas sposób (od momentu rozstania), przyjrzyjmy się jej bliżej. O ile chwilowa rozpacz i smutek są naturalne, by móc pogodzić się z rozstaniem, o tyle zwróćmy uwagę, czy znajoma (długoterminowo!):

- nie wycofała się zupełnie z życia towarzyskiego/pracy;

- nie przejawia długotrwających stanów depresyjnych dezorganizujących jej codzienne życie;

- nie zrezygnowała z codziennej higieny i czy dba w dalszym ciągu o swój wygląd;

- nie ma na ciele niepokojących siniaków, nacięć itp.

Niezmierne ważne jest również, aby porzucona osoba mogła podzielić się z kimś kłębiącymi się w niej uczuciami i żalem. W przeciwnym wypadku może jeszcze przez bardzo długi czas nie pogodzić się z porzuceniem lub zwróci agresję w stronę własnego ciała.


Na czym polega współuzależnienie od alkoholu?
Na czym polega leczenie uzależnienia od drugiej osoby?
Na czym polega syndrom zamknięcia?
Czym jest socjoterapia? Czy warto zapisać na nią dziecko?
Terapia systemowa - jak się ją prowadzi? Czy warto w niej uczestniczyć?
Czy można wyleczyć agorafobię?  Poznaj sposoby terapii!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.