Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Schizofrenia u dzieci - objawy, Jakie są objawy schizofrenii u dzieci

Jakie są pierwsze objawy schizofrenii u dzieci?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Wolna

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-05-23 13:54:39

wyświetleń: 8690

Słowa kluczowe

zobacz również

Schizofrenia u dzieci jest bardzo rzadkim zjawiskiem, a pierwsze symptomy nie są szczególnie specyficzne. Dziecko może mieć napady lęku i stany depresyjne, odczuwa apatię, izoluje się od otoczenia, następują zaburzenia w mowie i zachowaniu.

 

Faza ta zwana jest prodromalną i zwiastuje wczesne, nieswoiste objawy schizofrenii, przed pojawieniem się swoistych symptomów. Dzieci mogą czasem raportować dziwne doświadczenia jak słyszenie głosów, nie mając jednak schizofrenii. Naukowcy poszukująbardziej trwałej struktury takich zachowań. Zachowania te u dzieci mogą się zmieniać powoli w czasie i często są poprzedzone zaburzeniami np. ruchowym, opóźnieniem rozwoju mowy. Dziecko, które było dotychczas wesołe i towarzyskie, zamyka się we własnym świecie, zaczyna mieć irracjonalne lęki. Rodzice mogą mieć powody do niepokoju, gdy siedmiolatek lub dziecko starsze często słyszy „głosy”. Głosy te mogą np. mówić do niego obraźliwie, wydawać mu polecenia lub prowadzić między sobą dialog na jego temat. Dziecko może też mówić bardzo często do siebie, a wokół widzieć rzeczy dla niego straszne - cienie czy np. pająki, węże, których nie widzą inni. Nie jest także zainteresowane nawiązywaniem jakichkolwiek znajomości i przyjaźni.

Dzieci ze schizofrenią mają duże problemy z poruszaniem się w codziennej rzeczywistości. Prześladowane przez omamy i urojenia czują się wycofane społeczne, słysząc i widząc to, czego nikt inny nie dostrzega. Często mają przez to spłaszczone emocje i nie chcą uczestniczyć w interakcjach z innymi ludźmi. Mogą zaniedbywać nie tylko swój rozwój społeczny, ale i higienę osobistą. Ich zachowanie i sposób mówienia wydają się dziwaczne. Dziecko może popadać w huśtawkę nastrojów, może także myśleć, że wszyscy o nim mówią lub chcą je dopaść i skrzywdzić. Niektóre z symptomów schizofrenii mogą być mylone z innymi zaburzeniami psychicznymi. Jeśli mamy podejrzenie schizofrenii należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą. Najlepiej abyśmy otrzymali skierowanie do psychiatry specjalnie przeszkolonego i wykwalifikowanego w diagnozie i leczeniu schizofrenii dziecięcej.

Należy pamiętać, że ekscentryczne zachowanie dziecka, zmienność nastrojów, niezwykłe myśli i niecodzienne zachowanie absolutnie nie muszą świadczyć o schizofrenii.

 


Rozwój intuicji - czy to możliwe?
Tłumienie emocji - Jak kontrolować emocje?
Na czym polega kompleks matki?
Depresja u mężczyzn - jak sobie z nią poradzić?
Na czym polega syndrom Piotrusia Pana?
Jak radzić sobie z lękiem przed igłami?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.