Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Lęk wysokości, Jak wyleczyć lęk wysokości

Jak wyleczyć lęk wysokości?

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Białek

spec. działu: Kulinaria, Styl Życia, Żyj Zdrowo!

dodano: 2010-08-05 09:58:52

wyświetleń: 18657

Słowa kluczowe

zobacz również

Podobnie jak strach przed zwierzętami, owadami, ciemnością, zarazkami czy burzą, lęk wysokości to jedna z często występujących wśród ludzi, częściej u kobiet niż u mężczyzn, fobii specyficznych związanych z konkretnymi przedmiotami, sytuacjami czy wydarzeniami. W wyniku wystawienia chorego na lęk wysokości na bezpośredni kontakt z wywołującym lęk czynnikiem, w tym przypadku z wysokością, mniejszą lub większą, pojawia się u niego lęk, będący silną emocjonalną reakcją na niebezpieczną z jego punktu widzenia sytuację. I choć w większości przypadków pojawiający się lek nie ma żadnej racjonalnej przyczyny, fobia, czyli przewlekły stan lęku, potrafi skutecznie utrudnić życie i nie daje się zbyt łatwo opanować.

Współcześnie lęki stanowią najczęściej występujące w społeczeństwie schorzenia ludzkiej psychiki. Stosuje się w ich leczeniu zarówno farmakoterapię, jeżeli mamy do czynienia z silnymi objawami lęku wywołującymi napady panicznego strachu. W pozostałych przypadkach skuteczna jest stosowana z powodzeniem psychoterapia i tzw. odczulanie na lęk pomagające zmniejszyć jego odczuwanie, a czasami nawet zupełnie go usunąć.

Początków lęku wysokości specjaliści i lekarze doszukują się już w dzieciństwie. Niektórzy z nich uważają, że wynika on ze zbyt częstego podnoszenia dziecka wysoko na ręce lub sadzanie go w wysokich jak na dziecko krzesełkach skąd maluch zdaniem rodziców ma doskonały widok na wszystkich, a tymczasem może on nabawić się lęków, które dadzą o sobie znać dopiero w dorosłym życiu. Ponadto zdaniem lekarzy o nasileniu lęku decyduje również zażywanie narkotyków, środków halucynogennych, nadużywanie leków nasennych czy nadmierne spożycie alkoholu.

Leczenie lęku wysokości, podobnie jak innych fobii, polega głównie na psychoterapii. W niektórych przypadkach wystarczy zaledwie kilka sesji z psychologiem lub terapeutą, jednak zdarzają się również pacjenci o tak silnie zakorzenionym w psychice lęku, że terapia musi trwać dłużej. Przy czym najczęściej stosowaną przez psychoterapeutów metodą na walkę z lękiem wysokości jest terapia behawioralna skupiająca się na odczulaniu. Polega ona na bezpośredniej walce z lękiem, a w tym przypadku z obawą przed znalezieniem się na wysokości. Dlatego w czasie spotkań z terapeutą pacjent jedynie dowiaduje się jakie działania musi podjąć, co w praktyce pomoże mu zwalczyć lęk, a uzyskane informacje musi on wykorzystać samodzielnie w codziennym  życiu. W tej sytuacji zalecane jest stopniowe oswajanie się z wysokością, systematyczne zwiększanie wysokości, np. poprzez wychodzenie na drabinę, za każdym razem o jeden szczebel wyżej. W sytuacji gdy w czasie ćwiczenia pojawia się lęk, chory powinien pomyśleć o czymś miłym, skojarzyć każde udane wyjście na drabinę z przydzieloną sobie samodzielnie nagrodą, aby mieć motywację. Ważne jest, aby przy nieudanych próbach nie poddawać się, nie tracić nadziei na powodzenie terapii i walczyć z lękiem dalej.

W leczeniu lęku wysokości bardzo skuteczna jest również hipnoza. Jest ona bardzo popularna i często stosowana w leczeniu fobii swoistych, do których zalicza się lęk wysokości. Seans hipnotyczny polega tutaj, podobnie jak w przypadku innych lęków, na nauce właściwego zachowania w momencie wystąpienia lęku i próbie rezygnacji z ucieczki w kontakcie z wywołującą lęk sytuacją.

W ostatnich latach w leczeniu lęku wysokości powodzeniem cieszą się różnego rodzaju specjalistyczne programy komputerowe pozwalające choremu na kontakt z wywołującą lęk wysokością w wirtualnej rzeczywistości.


Czy można wyleczyć alkoholizm hipnozą?
Jak radzić sobie z lękiem przed rozmową?
Nie musisz żyć z zimową depresją! Przeczytaj, jak ją leczyć!
Boisz się mężczyzn? Sprawdź, jak pokonać lęk!
Na czym polega współuzależnienie od alkoholu?
Jak radzić sobie, kiedy partner nie okazuje Ci wsparcia podczas ciąży?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.