Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Wizyta u psychologa, Jak wygląda wizyta u psychologa

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Paluch

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-08-05 08:48:03

wyświetleń: 2787

Słowa kluczowe

zobacz również

Wizyta u psychologa w dalszym ciągu wzbudza w niektórych osobach strach. Najczęstszym powodem jest wyobrażenie skórzanej kozetki, na której kładzie się pacjent oraz specjalisty usadowionego wygodnie w fotelu, z notatnikiem i długopisem w ręku.

Niestety taka wizja sesji terapeutycznej zakorzeniona jest w umysłach wielu osób. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej.

Na samym początku osoba, która zamierza udać się do psychologa, powinna zorientować się, kto mógłby jej pomóc. Jeśli bowiem ktoś z problemami wychowawczymi uda się do specjalisty od uzależnień, z całą pewnością zostanie skierowany do innego terapeuty. Gdy wybierzemy już odpowiedniego specjalistę, przechodzimy do kontraktu. Polega on na ustaleniu zasad terapii, metod, jakie będą stosowane, częstotliwości i godzin spotkań itp. Jedna sesja terapeutyczna trwa najczęściej ok. 45 minut.

Na początku swojej pracy psycholog skupia się oczywiście na słuchaniu, z jakim problemem przyszedł do niego klient. Nie można oczekiwać otrzymania od razu informacji zwrotnej. Im więcej klient powie, tym lepiej specjalista pozna jego problem i będzie mógł z nim pracować.

Klient nie kładzie się na kozetce, lecz zasiada na wygodnym fotelu lub krześle. Bezpośredni kontakt wzrokowy sprzyja powstaniu więzi terapeutycznej i umożliwia prowadzenie normalnej rozmowy.

Uwaga:

Ważne jest, aby obie strony stosowały się do ustalonego podczas pierwszego spotkania kontraktu. Jego łamanie (opuszczanie spotkań, spóźnianie się itp.) wpływa negatywnie na relację pomiędzy psychologiem i klientem, a także oddala cel, czyli rozwiązanie problemu, z którym dana osoba zgłosiła się do specjalisty.

Jak zlikwidować poczucie winy u dziecka?
Jak leczyć mitomanię?
Jak wybrać terapeutę?
Terapia reparatywna - jak działa i dla kogo jest odpowiednia?
Jak leczyć PAS?
Ciąża - jak poradzić sobie z nieoczekiwaną wiadomością?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.