Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Agresja u dzieci, Jak sobie radzić z agresją dziecka

Jak sobie radzić z agresją dziecka?

Agresja w dzisiejszych czasach, to bardzo poważny problem. Dotyczy on zarówno dorosłych jak i dzieci. Wiadomości telewizyjne dostarczają nam coraz częściej informacji o małoletnich napadających na rówieśników, o dzieciach „pastwiących się” nad innymi dziećmi.

Agresja to „zamierzone działanie – w formie otwartej lub symbolicznej- mające na celu wyrządzanie komuś lub czemuś szkody, straty lub bólu” (Jeno Ranschburg). Agresja może być fizyczna (uderzenia, kopnięcia) lub słowna (przezwiska, groźby czy pomówienia).

Aby skutecznie zapobiegać agresji dzieci trzeba poznać przyczyny jej postępowania. Trzeba zrozumieć dziecko, jego agresję potraktować jako wyraz problemów, a nie jako złą wolę. Należy połączyć siły – rodzice i nauczyciele muszą razem współpracować. Drogą do eliminowania zachowań agresywnych jest nauka panowania nad swoimi emocjami. Wyjaśnianie skąd się bierze złość, rozmowa o odczuciach, emocjach to dobra droga nauki.

Najbliższym otoczeniem dziecka jest jego dom. Tu powinien czuć się bezpiecznie, być kochanym, wspieranym i rozumianym. Ale w tym samym domu dziecko narażone jest też na oddziaływanie telewizji – filmów wypełnionych nienawiścią oraz komputera – a w szczególności gier uczących agresji. Rodzicu – spędzaj więc więcej czasu ze swoim dzieckiem, ciekawego czasu - podążając za jego marzeniami i hobby. Dobrym pomysłem jest też poznanie znajomych dziecka, sposób ich spędzania czasu. Dziecko powinno mieć poczucie, że zawsze może przyjść do rodzica, że nie zostanie odrzucony. Rodzic powinien być autorytetem. Niestety nie zbuduje się go w jeden dzień, to proces. Rodzic powinien być konsekwentny.

Jeśli chcemy oduczyć dziecko agresji nie bądźmy wobec niego agresywni. To trudne, kiedy nasza cierpliwość jest już nadwyrężona, a kolejne przewinienie na „rachunku” naszego dziecka lecz… nie można wysyłać sprzecznych sygnałów. Zachowań agresywnych nie zwalczy się agresją wobec dziecka. Spokój rodzica, spokój nauczyciela i konsekwentne postępowanie – to dobra droga do sukcesu.

Uwaga:

Jeżeli dziecko zaczyna przejawiać złe zachowanie należy razem z nim ustalić, wypracować zasady funkcjonujące w waszej rodzinie. Oznacza to też, że należy porozmawiać o „bonusach” wypływających z przestrzegania zasad np.: wspólne wakacje, jak i konsekwencji agresywnego zachowania np.: brak kieszonkowego. Ważne aby w swoim postępowaniu być konsekwentnym.

Niezawodne sposoby na poprawę samopoczucia
Jak leczyć zespół Cotarda?
Jak leczyć syndrom uporczywego podniecenia seksualnego?
Gdy nas krytykują - jak przyjmować krytykę
Jakie są objawy zaburzeń emocjonalnych dzieci?
Jak leczy się stany lękowe?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.