Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Syndrom Piotrusia Pana - leczenie, Jak radzić sobie z syndromem wiecznego chłopca

Jak radzić sobie z syndromem wiecznego chłopca?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Paluch

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-06-17 12:56:01

wyświetleń: 5759

Słowa kluczowe

zobacz również

Syndrom Piotrusia Pana wziął swą nazwę od bohatera książki Jamesa M. Barrie – „Piotruś Pan” napisanej w 1904 roku. Wiecznego chłopca cechują: marzycielstwo, egoizm, niezdolność do budowania stałych więzi, unikanie wszelkich zobowiązań i skupienie na własnej osobie.

Mężczyźni z syndromem Piotrusia Pana to osoby mało dojrzałe, uciekające od dorosłości i idących za nią obowiązków. Łatwo ulegają nałogom, często pasjonują się sportami ekstremalnymi i lubią dostarczać sobie luksusów. Na swoje partnerki życiowe wybierają najczęściej kobiety matkujące: opiekuńcze, czułe, zaradne a przy tym pobłażliwe.

Piotrusie pochodzą najczęściej z domów, w których jedynym opiekunem była matka (najczęściej były to samotne matki). W domach takich nie mieli oni męskich wzorców, nie mieli więc od kogo nauczyć się prawidłowych męskich postaw i wzorców zachowań.

Przełomu w życiu wiecznych chłopców najczęściej nie stanowi nawet moment, gdy na świat przychodzi ich potomek. Dziecko jest dla nich fajne, dopóki posiadanie go nie wiąże się z uciążliwymi dla Piotrusia obowiązkami. Często jest to okres rozpadu związku, gdyż kobiety dopiero w tym momencie orientują się, że ich partnerzy nie sprostają ani roli ojca, ani życiowego partnera, na którym będą mogły polegać.

Leczenie syndromu Piotrusia Pana jest bardzo trudne, jednak nie niemożliwe. Przede wszystkim muszą tego chcieć osoby, których dotknął ten kompleks. Konfrontacja z realiami nie jest dla nich jednak łatwa, stąd osób podejmujących trud zmiany swojego postępowania jest niewiele. Najczęściej impulsem, który popycha ich do zmiany swojego dotychczasowego życia, jest nieradzenie sobie z depresją lub nagłe zdarzenie, które ma na nich silny wpływ: śmierć kogoś bardzo bliskiego lub wypadek. To właśnie w tym momencie decydują się oni na np. wizytę u psychoterapeuty.

Pozytywny wpływ na zmianę zachowania wiecznego chłopca będzie miał z pewnością kontakt ze starszym od niego mężczyzną. Może to być członek rodziny lub bliski przyjaciel. Ważne jest, aby obaj nawiązali więź podobną do tej, która istnieje pomiędzy ojcem a synem. Wówczas Piotrusie będą mogli wypełnić lukę, która powstała z powodu braku ojca i podejmą trud zmiany siebie z chłopca w dorosłego mężczyznę.


Jak żyć po śmierci bliskiej osoby?
Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu?
Czym jest depersonalizacja? Dowiedz się! Odpowiada specjalista!
Objawy molestowania seksualnego u dzieci
Jak radzić sobie z poczuciem winy po śmierci bliskiej osoby?
Na czym polega terapia afirmatywna?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.