Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Agorafobia objawy, przyczyny , Jakie są objawy agorafobii

Dlaczego ludzie boją się przestrzeni? Jakie są przyczyny agorafobii?

Agorafobia, czyli lęk przed otwartą przestrzenią, jest nie tak rzadkim zaburzeniem, jakby się mogło wydawać. Cierpi na nią około 3,5% mężczyzn, oraz prawie 7% kobiet. Jak rozpoznać objawy agorafobii?

Agorafobia to irracjonalny lęk  przed otwartymi przestrzeniami. Rozwija się zazwyczaj od 25 do 40 roku życia. Zaniechanie podjęcia leczenia może prowadzić do wieloletniego występowania jej objawów. Dla chorego problem stanowi wyjście na dwór, do sklepu czy samotne podróżowanie środkami lokomocji. Przerażenie wywołują również wszelkie miejsca publiczne i przebywanie w tłumie. Agorafobii często towarzyszy lęk napadowy – jest to nagły atak panicznego strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne, takie jak kołatanie serca, pocenie się, duszności, zawroty głowy i ból w klatce piersiowej.

Innymi objawami, które często współwystępują z tym zaburzeniem, są:

- zaburzenia depresyjne: obniżenie nastroju, lęk, spowolnienie ruchowe;

- fobia społeczna: lęk związany z kontaktami międzyludzkimi, który prowadzi do alienacji;

- natręctwa: czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które charakteryzuje występowanie natrętnych myśli oraz przymusowych zachowań.

Do głównych objawów agorafobii zaliczymy:

- objawy psychosomatyczne: suchość w jamie ustnej, potrzeba oddania moczu, drżenie ciała;

- paraliżujący strach;

- częściowa utrata kontroli nad zachowaniem (przykładowo: odruch ucieczki – nagła potrzeba znalezienia się w subiektywnie bezpiecznym miejscu i równocześnie nieumiejętność wyjaśnienia powodów swojego zachowania).

 

Uwaga:

Agorafobia prowadzi bardzo często do utraty pracy, zaniedbania rodzinnych więzi oraz życia społecznego. Przyczyny wystąpienia tego zaburzenia nie są do końca znane. Okazało się jednak, że wiele osób z agorafobią w przeszłości przeżyło trudną sytuację lub bolesne doświadczenie (rozstanie w bliską osobą, jej choroba lub śmierć). Wskazuje się również na dyspozycję rodzinną, lecz nie wiadomo, czy istotniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne, środowiskowe czy może wychowawcze.

Jak poradzić sobie z objadaniem się w sytuacjach stresowych?
W jaki sposób szybko poprawić swoją pamięć?
W jaki sposób można wyleczyć autoagresję? Radzi psycholog!
Na czym polega kompleks Kopciuszka?
Jak radzić sobie z nadmiernym poczuciem pewności siebie?
Jak zlikwidować poczucie winy u dziecka?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.