Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Depresja reaktywna - objawy, leczenie , Na czym polega depresja reaktywna

Czym jest depresja realtywna? Jak się objawia? Jak ją leczyć?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Wolna

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-06-19 15:56:42

wyświetleń: 4781

Słowa kluczowe

zobacz również

Depresja reaktywna jest postacią depresji psychogennej i pojawia się w wyniku reakcji na uraz psychiczny, który bezpośrednio poprzedził pojawienie się jej objawów. Depresje psychogenne powstają w wyniku reakcji na niekorzystne sytuacje psychologiczne natury wewnętrznej spowodowane konfliktami psychicznymi, jak i natury zewnętrznej pochodzenia środowiskowego.

Do depresji reaktywnych zalicza się także depresje w reakcji na żałobę. Uraz psychiczny zainicjowany jest śmiercią najbliższych, do których osoba jest mocno przywiązana. Dotyczy to nie tylko rodziców, dzieci, małżonka czy innych członków rodziny, ale także przyjaciół i ukochanych zwierząt. W przebiegu takiej depresji wymienia się najczęściej stan odrętwienia i zobojętnienia uczuciowego. Osoba, której dotknęła bolesna strata nie dopuszcza do świadomości, że ktoś jej najbliższy odszedł na zawsze i już do niej nie powróci.

Uczucie żalu, rozpaczy i bezdennego smutku miesza się czasem z agresją, gniewem, złością i protestem. Niemal wszystkie myśli krążą wyłącznie wokół utraconej osoby, nie pozwalając spać ani prawidłowo przebiegać i innym funkcjom życiowym. Następuje pogorszenie nie tylko stanu psychicznego, ale i fizycznego, objawiające się zaburzeniami somatycznymi.

Przyczyną urazu psychicznego może być odejście człowieka, na którym nam zależy nie tylko wskutek śmierci, ale i zawodu miłosnego, rozwodu czy wyjazdu  np. emigracja. Uraz psychiczny może również być spowodowany utratą posiadanych jak i potencjalnych wartości duchowych lub materialnych istotnych dla danej jednostki. Dotyczy to zagrożenia utraty wolności lub jej pozbawienia, a także strat materialnych, szczególnie tych nagłych i niespodziewanych, spowodowanych klęską żywiołową, bankructwem czy kradzieżą. Depresja może być także reakcją na degradację społeczną i utratę pozycji zawodowej. Może także dotykać osób, które zakończyły aktywne życie zawodowe odchodząc na rentę bądź emeryturę.

Uwaga:

Jeśli przejęła nad Tobą władzę depresja udaj się do lekarza rodzinnego, który poradzi Ci wizytę u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Jeśli zaburzenie jest mocno nasilone zajmuje się nim psychiatra, a jego pomoc zazwyczaj wiąże się z leczeniem farmakologicznym. Jeśli zaburzenie nie wymaga interwencji psychiatrycznej udaj się do dobrego psychoterapeuty, wybierając najodpowiedniejszy dla siebie rodzaj terapii.

Czym jest depersonalizacja? Dowiedz się! Odpowiada specjalista!
Jak leczyć kompleks Boga?
W jaki sposób indywidualnie pracować z zawodnikiem?
Co to jest stalking?
Terapia systemowa - jak się ją prowadzi? Czy warto w niej uczestniczyć?
Widziałeś ducha? To raczej paraliż senny! Sprawdź!
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.