Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Depresja reaktywna - objawy, leczenie , Na czym polega depresja reaktywna

Czym jest depresja realtywna? Jak się objawia? Jak ją leczyć?

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Wolna

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-06-19 15:56:42

wyświetleń: 4663

Słowa kluczowe

zobacz również

Depresja reaktywna jest postacią depresji psychogennej i pojawia się w wyniku reakcji na uraz psychiczny, który bezpośrednio poprzedził pojawienie się jej objawów. Depresje psychogenne powstają w wyniku reakcji na niekorzystne sytuacje psychologiczne natury wewnętrznej spowodowane konfliktami psychicznymi, jak i natury zewnętrznej pochodzenia środowiskowego.

Do depresji reaktywnych zalicza się także depresje w reakcji na żałobę. Uraz psychiczny zainicjowany jest śmiercią najbliższych, do których osoba jest mocno przywiązana. Dotyczy to nie tylko rodziców, dzieci, małżonka czy innych członków rodziny, ale także przyjaciół i ukochanych zwierząt. W przebiegu takiej depresji wymienia się najczęściej stan odrętwienia i zobojętnienia uczuciowego. Osoba, której dotknęła bolesna strata nie dopuszcza do świadomości, że ktoś jej najbliższy odszedł na zawsze i już do niej nie powróci.

Uczucie żalu, rozpaczy i bezdennego smutku miesza się czasem z agresją, gniewem, złością i protestem. Niemal wszystkie myśli krążą wyłącznie wokół utraconej osoby, nie pozwalając spać ani prawidłowo przebiegać i innym funkcjom życiowym. Następuje pogorszenie nie tylko stanu psychicznego, ale i fizycznego, objawiające się zaburzeniami somatycznymi.

Przyczyną urazu psychicznego może być odejście człowieka, na którym nam zależy nie tylko wskutek śmierci, ale i zawodu miłosnego, rozwodu czy wyjazdu  np. emigracja. Uraz psychiczny może również być spowodowany utratą posiadanych jak i potencjalnych wartości duchowych lub materialnych istotnych dla danej jednostki. Dotyczy to zagrożenia utraty wolności lub jej pozbawienia, a także strat materialnych, szczególnie tych nagłych i niespodziewanych, spowodowanych klęską żywiołową, bankructwem czy kradzieżą. Depresja może być także reakcją na degradację społeczną i utratę pozycji zawodowej. Może także dotykać osób, które zakończyły aktywne życie zawodowe odchodząc na rentę bądź emeryturę.

Uwaga:

Jeśli przejęła nad Tobą władzę depresja udaj się do lekarza rodzinnego, który poradzi Ci wizytę u psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Jeśli zaburzenie jest mocno nasilone zajmuje się nim psychiatra, a jego pomoc zazwyczaj wiąże się z leczeniem farmakologicznym. Jeśli zaburzenie nie wymaga interwencji psychiatrycznej udaj się do dobrego psychoterapeuty, wybierając najodpowiedniejszy dla siebie rodzaj terapii.

Na czym polega zespół Cotarda?
Jak leczyć dzieci maltretowane?
Jakie są pierwsze objawy choroby sierocej u dzieci?
Na czym polega terapia dla par?
Muzyka łagodzi obyczaje... i leczy
Gra na giełdzie - jak radzić sobie ze złudnym poczuciem kontroli?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.