Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Depersonalizacja - objawy, leczenie , Na czym polega depersonalizacja

Czym jest depersonalizacja? Dowiedz się! Odpowiada specjalista!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Wolna

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-06-19 15:50:09

wyświetleń: 6150

Słowa kluczowe

zobacz również

Wstajesz rano i tak naprawdę nie do końca wiesz kim tak naprawdę jesteś. Twój głos, twarz, sylwetka wydają się jakoś obce i niezupełnie, o ile w ogóle, Twoje. Przez myśli przewijają się wciąż dręczące pytania: "kim jestem?” „kto to jest ten "ja"? Może Cię dziwić czemu w ogóle jesteś człowiekiem, albo osobą, którą niby jesteś, a jednak jakby nie jesteś. Analizujesz to ciągle próbując odkryć tę tajemnicę, czasem może już niemal wiesz kim czy czym jesteś, ale potem znów tracisz tę pewność. Z niedowierzaniem możesz przyglądać się sobie w lustrze czy w witrynach sklepów, nie mogąc się nadziwić, że Ty to Ty. A może Ty to ktoś inny, a może jesteś składową kilku istot? Wszystko to wydaje się takie dziwaczne i nierealne, a może to wszystko jest tylko złudzeniem lub snem?

Depersonalizacja daje poczucie zmiany własnej tożsamości, co łączy się z odmiennym sposobem myślenia, odczuwania i odbierania bodźców. Depersonalizacja najczęściej się łączy z derealizacją, którą jedni uważają za dar, inni za przekleństwo. Obserwowanie się z odległości, poczucie out of body experience – czyli przebywania poza ciałem, odczucie przebywania we śnie czy filmie, poczucie oderwania od uczuć i emocji jednym daje przyjemność, w innych budzi strach i przerażenie. Osoby wtedy skarżą się na obawę popadania w obłęd, utratę kontroli, czasem podejrzewają u siebie uszkodzenie mózgu.

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 zespół depersonalizacji -derealizacji opisany jest jako rzadko występujące zaburzenie. Wyraża się ono w w spontanicznych skargach pacjenta na zmianę jakościową czynności psychicznych, ciała lub otoczenia. Osoba taka odczuwa, że są one nierealne, odległe lub zautomatyzowane. Inne częste przejawy tego zespołu to utrata uczuć oraz poczucie obcości lub dystansu wobec własnych myśli, ciała czy otaczającego świata. Pomimo dramatycznej natury tych przeżyć pacjent jest świadomy, że zmiany te nie odpowiadają rzeczywistości.

Uwaga:

Nie zmienia się jego postrzeganie zmysłowe a możliwość ekspresji emocjonalnej jest nienaruszona. Objawy depersonalizacji - derealizacji mogą towarzyszyć zespołom zaburzeń schizofrenicznych, depresyjnych, fobicznych czy anankastycznych (obsesyjno-kompulsyjnych). W wyżej wymienionych przypadkach koduje się rozpoznanie podstawowego zaburzenia.

Na czym polega psychoterapia przez Internet?
Na czym polega syndrom NIMB?
Jak radzić sobie z lękiem przed lekarzem?
Jak reagować na histerię u dorosłych?
5 podstawowych zasad psychologii inwestowania!
Chcesz popełnić samobójstwo? Przeczytaj, zanim cokolwiek zrobisz!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.