Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Agorafobia – agorafobia leczenie , Jak leczyć agorafobię

Czy można wyleczyć agorafobię? Poznaj sposoby terapii!

Agorafobia dotyka około 5% społeczeństwa, przy czym nieco częściej kobiety. Charakteryzuje ją silny lęk przed otwartą przestrzenią i przebywaniu w większej grupie ludzi. Może wystąpić u osób chorych na padaczkę, depresję oraz u schizofreników. Jakie są metody leczenia agorafobii? Czy są skuteczne?

 

Agorafobia przejawia się silnym lękiem przed otwartymi przestrzeniami (od dużych przestrzeni jak np. lotnisko, po zwykłe wyjście z domu na podwórko), miejscami publicznymi (np. market lub kościół), samotnym podróżowaniem oraz przebywaniem w tłumie osób.

Do głównych objawów zaliczymy:

- fobie społeczne i depresja;

- utrata kontroli nad własnym zachowaniem;

- objawy psychosomatyczne, jak przyspieszone bicie serca czy drżenie ciała.

Agorafobia nazywana jest też często przeciwieństwem klaustrofobii, czyli lęku przed zamkniętymi przestrzeniami, jednak w rzeczywistości bywa tak, że fobie te pojawiają się u jednej osoby w tym samym czasie i współwystępują.

Leczenie agorafobii jest podobne do terapii osób z depresją, przy czym jej dokładny przebieg powinien być ustalany indywidualnie. Wszystko zależy bowiem od nasilenia objawów, częstości ich występowania, cech osobowości chorego oraz jego aktualnej sytuacji życiowej. Możliwymi sposobami leczenia są: psychoterapia oraz farmakoterapia (leki antydepresyjne i przeciwlękowe). Czasami łączy się obie terapie, aby wzmocnić efekty leczenia.

 

 

Uwaga:

Bardzo ważne jest również, aby chory sam podjął nad sobą pracę. Powinien starać się stopniowo przełamywać swoje lęki, dokonywać samoobserwacji. Dobrą metodą jest zapisywanie (np. w dzienniku lub kalendarzu) odnoszonych sukcesów, aby móc do nich wracać w chwili zwątpienia lub poniesienia jakiejkolwiek porażki. Gdy będzie musiał odbyć podróż (samolotem, pociągiem itp.) najlepiej, aby towarzyszyła mu bliska i zaufana osoba, przy której będzie czuł się bezpiecznie.

Na czym polega psychoterapia przez Internet?
Jak pomóc choremu na depresję?
Porozumienie bez barier - tajniki komunikacji
Radzimy, jak obniżyć poziom stresu zawodników!
Jaka terapia jest odpowiednia dla dziecka
Co to jest psychoterapia Gestalt? Jak się ją prowadzi?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.