Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Agorafobia – agorafobia leczenie , Jak leczyć agorafobię

Czy można wyleczyć agorafobię? Poznaj sposoby terapii!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Paluch

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-03-28 11:48:38

wyświetleń: 3390

Słowa kluczowe

zobacz również

Agorafobia dotyka około 5% społeczeństwa, przy czym nieco częściej kobiety. Charakteryzuje ją silny lęk przed otwartą przestrzenią i przebywaniu w większej grupie ludzi. Może wystąpić u osób chorych na padaczkę, depresję oraz u schizofreników. Jakie są metody leczenia agorafobii? Czy są skuteczne?

 

Agorafobia przejawia się silnym lękiem przed otwartymi przestrzeniami (od dużych przestrzeni jak np. lotnisko, po zwykłe wyjście z domu na podwórko), miejscami publicznymi (np. market lub kościół), samotnym podróżowaniem oraz przebywaniem w tłumie osób.

Do głównych objawów zaliczymy:

- fobie społeczne i depresja;

- utrata kontroli nad własnym zachowaniem;

- objawy psychosomatyczne, jak przyspieszone bicie serca czy drżenie ciała.

Agorafobia nazywana jest też często przeciwieństwem klaustrofobii, czyli lęku przed zamkniętymi przestrzeniami, jednak w rzeczywistości bywa tak, że fobie te pojawiają się u jednej osoby w tym samym czasie i współwystępują.

Leczenie agorafobii jest podobne do terapii osób z depresją, przy czym jej dokładny przebieg powinien być ustalany indywidualnie. Wszystko zależy bowiem od nasilenia objawów, częstości ich występowania, cech osobowości chorego oraz jego aktualnej sytuacji życiowej. Możliwymi sposobami leczenia są: psychoterapia oraz farmakoterapia (leki antydepresyjne i przeciwlękowe). Czasami łączy się obie terapie, aby wzmocnić efekty leczenia.

 

 

Uwaga:

Bardzo ważne jest również, aby chory sam podjął nad sobą pracę. Powinien starać się stopniowo przełamywać swoje lęki, dokonywać samoobserwacji. Dobrą metodą jest zapisywanie (np. w dzienniku lub kalendarzu) odnoszonych sukcesów, aby móc do nich wracać w chwili zwątpienia lub poniesienia jakiejkolwiek porażki. Gdy będzie musiał odbyć podróż (samolotem, pociągiem itp.) najlepiej, aby towarzyszyła mu bliska i zaufana osoba, przy której będzie czuł się bezpiecznie.

Co to jest psychoterapia humanistyczna? Jak się ją prowadzi?
Masz niską samoocenę? Przeczytaj, jak zostać pewniakiem!
Czym jest depresja realtywna? Jak się objawia? Jak ją leczyć?
Co warto wiedzieć o syndromie DDA?
Radzimy, jak obniżyć poziom stresu zawodników!
Na czym polega leczenie po próbie samobójczej?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.