Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Czy schizofrenia jest dziedziczna, Czy można odziedziczyć schizofrenię

Czy można odziedziczyć schizofrenię? Odpowiada specjalista!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Wolna

spec. działu: Psychologia

dodano: 2011-05-23 13:07:23

wyświetleń: 3236

Słowa kluczowe

zobacz również

Schizofrenia dotyka jednego procenta populacji i mimo licznych badań i eksperymentów jej przyczyny nie są nam znane. Naukowcy zauważają, że schizofrenia czasem występuje w historii danej rodziny, dotykając wielu jej członków.

 

Naukowcy zastanawiają się nad czynnikami genetycznymi, ale także nad czynnikami nie spowodowanymi przez geny. Poglądy dotyczące schizofrenii wskazują także nadziałanie czynników takich jak zakażenia, szczególnie wirusowe, zaburzenia immunologiczne, a także zatrucia pochodzenia metabolicznego czy zewnętrznego. Mówi się także o predyspozycji do schizofrenii u osób o pewnych cechach osobowości, a także o prawdopodobieństwie wyzwolenia zaburzeń przez środowisko, w którym dorastaliśmy czy w którym obecnie przebywamy.

W świecie nauki szczególnie gorąco dyskutowana jest koncepcja E. Fullera Torreya, amerykańskiego psychiatry, badacza schizofrenii, a także założyciela idyrektora „The Stanley Medical Research Institute”. Torrey choć czasem sam z siebie kpi zastanawiając głośno czy nie ma urojeń, jednak jego głównymi podejrzanymi są wirusy chorób zakaźnych. Wraz z współpracownikami J. Hopkinsem i wirusologiem Robertem Yolkenem wskazuje pewne choroby zakaźne mogące być przyczyną większości przypadków schizofrenii czy zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Mimo sceptyzmu świata naukowego Torrey i Yolken zdobyli wystarczającą ilość dowodów, aby sprawdzić swoją teorię za pomocą klinicznych testów leków antywirusowych i antybiotyków.

schizofrenia dziedziczeniesxc.hu

Jeśli duet tych leków wpłynie na przebieg schizofrenii, stanowiłoby to znaczący krok w leczeniu i rozumieniu jej etiologii. Torrey zawsze był sceptyczny w uznaniu istnienia hipotetycznego „genu schizofrenii”. Posiadanie „złego genu” nie tłumaczyło dlaczego osoby dotknięte schizofrenią częściej rodzą się w miastach niż na wsi. Czynniki genetyczne nie wyjaśniały także dlaczego ponad 250 badań epidemiologicznych wskazywało, że pacjenci ze schizofrenią częściej przychodzili na świat zimą i wiosną ( 5 - 15 % ). Część tych danych statystycznych może być przypisana do zwiększonej ilości infekcji wirusowych w chłodnych miesiącach. Jednak dla wielu te dane statystyczne nie są wiążące. Według Torreya poszczególne wirusy mogą aktywować tzw. endogenne retrowirusy, które zostały włączone do naszego genomu w procesie ewolucji. Nie są one groźne, a nawet wręcz leniwe i śpiące, o ile nie aktywuje ich jakiś inny wirus. Tworzą one wtedy kopie samych siebie i mogą siać spustoszenie wśród sąsiadujących genów. Jaka jest prawda? Być może odpowiedź przyniosą kolejne badania.

 


Czym różni się schizofrenia od depresji?
Czym jest schizofrenia paranoidalna? O objawach i leczeniu!
Co warto wiedzieć o syndromie DDA?
Na czym polega terapia afirmatywna?
Jak radzić sobie z kompleksem małego członka?
Kto czyta, ten zdrowy - biblioterapia
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.