Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Syndrom DDA, DDA objawy

Co warto wiedzieć o syndromie DDA?

Informacje o poradzie

IngaInga

autor porady:
Inga Kowalewska

spec. działu: Praca i Finanse, Psychologia

dodano: 2011-03-09 11:15:43

wyświetleń: 10567

Słowa kluczowe

zobacz również

DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Kim są? Są to dorosłe już osoby, które nie poradziły sobie z wydarzeniami z dzieciństwa, związanymi z uzależnieniem jednego rodzica lub obojga rodziców. W wyniku tych przeżyć pozostał w nich trwały ślad, trauma zwana syndromem DDA.

Nie każde dziecko alkoholika zaobserwuje u siebie przejawy syndromu DDA. Jeśli jednak pojawia się lęk przed bliskością, nieufność i wzmożona kontrola, trudności w relacjach z ludźmi, problemy w kontakcie ze swoimi uczuciami i potrzebami, stały lęk – należy zastanowić się, czy kontakt ze specjalistą nie ułatwiłby takiej osobie życia. Zwłaszcza, że dalsze konsekwencje są dużo bardziej niebezpieczne, może bowiem dojść do zachowań autoagresywnych i myśli samobójczych. Nie wspominając już o tendencjach do wpadania w uzależnienia.

Jest wiele cech, które są bardzo charakterystyczne dla dorosłych dzieci alkoholików. Mają trudności w przeprowadzaniu swoich zamiarów od początku do końca, są bezlitośni wobec siebie, traktują siebie bardzo poważnie, nie potrafią się bawić ani przeżywać radości, nie nawiązują bliskich kontaktów, są albo nadmiernie odpowiedzialne albo nadmiernie nieodpowiedzialne, łatwo ulegają impulsom.

Skąd się to bierze? Dziecko w rodzinie alkoholowej przyjmuje jedną z kilku możliwych ról. Przejmuje obowiązki rodzinne osób dorosłych - pijących, dba o rodzinę i alkoholika, nie stwarza problemów, ale nie umie odpoczywać, ponieważ jest wiecznie na posterunku. Często jest to najstarsze dziecko. Niektóre dzieci  zachowują się agresywnie, stwarzają problemy, wchodzą w konflikty z prawem, często idą tą samą drogą, czyli uzależniają się. To są często dzieci środkowe. Są też dzieci, które znikają, czyli są zupełnie niewidoczne w rodzinie, nie stwarzają problemów, żyją w świecie marzeń, nie okazują uczuć, nie zgłaszają swoich potrzeb i nie nawiązują więzi. Te dzieci często wpadają w uzależnienia lub depresje. Ostatnią częstą rolą dziecka w rodzinie dysfunkcyjnej jest tak zwana maskotka, czyli często najmłodsze dziecko, które stara się rozweselić rodzinę, by nie dochodziło do rodzinie do agresji. Często zwracają na siebie uwagę i ta cecha zostaje im w życiu dorosłym. Mają niską odporność na stres.

DDA nie jest dziedziczone w sensie genetycznym. Jednak jest przenoszone z pokolenia na pokolenie poprzez systemy wychowawcze, wzorce, przekazywane wartości. Ludzie ci nie rozumieją, że człowiek jest wartością sam w sobie, że na wartość nie trzeba zasłużyć ani jej udowadniać. Ona już istnieje.

Terapia polega na pokonaniu czterech kroków:  uświadomieniu sobie prawdy, rozpoczęciu rozmowy na jej temat, rozliczeniu przeszłości, skupieniu się na aktualnym życiu.

Więcej na temat terapii można poczytać trochę więcej na stronie Instytutu Psychologii Zdrowia lub tutaj.

Warto posłuchać specjalistów:


Czym jest socjoterapia? Czy warto zapisać na nią dziecko?
W jaki sposób można wyleczyć autoagresję? Radzi psycholog!
Jak zgłosić przestępstwo seksualne?
Hipnoterapia i alkoholizm - na czym polega leczenie?
W jaki sposób indywidualnie pracować z zawodnikiem?
Jak budować pewność siebie? Kilka ćwiczeń
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.