Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Psychologia » Kreatywne myślenie, Kreatywne myślenie ćwiczenia - Co to jest kreatywność

Być kreatywnym. Jak ćwiczyć kreatywne myślenie?

Leonardo da Vinci, geniusz i ikona kreatywnego myślenia, już 400 lat przed skonstruowaniem pierwszego samolotu i zarazem pierwszym udanym lotem, rysował spadochrony, lotnie, a nawet helikopter unoszony przez wirnik. Wszystkie jego projekty były faktycznie działającymi wynalazkami, chociaż testował je konstruując tylko małe modele. Leonardo da Vinci przekraczał wszystkie obowiązujące w tamtych czasach granice. Dopiero bracia Wright udowodnili, że nie był on szaleńcem i wielkie ciężkie maszyny mogą unosić się w powietrzu.

Kreatywność to bardzo szerokie pojęcie, dyskutowane przez naukowców od lat i właściwie nie posiadające jednej jasnej definicji, ponieważ samo w sobie wymaga kreatywnego podejścia dla zdefiniowania jego istoty. Upraszczając: trzeba być kreatywnym, aby naprawdę zrozumieć pojęcie kreatywności, jego niezwykłość i wagę. Kreatywność to przekraczanie granic, łączenie idei pozornie nie dających się połączyć, dzielenie ich, wymyślanie nieistniejących tworów…

Nie jest jednak prawdą, że kreatywni rodzą się kreatywni i już. Oczywiście rodzimy się z pewnymi predyspozycjami. W dużej mierze jest to jednak wpływ środowiska, które pobudza do tworzenia pewnego rodzaju nietypowych skojarzeń i nagradza je. W miarę rozwoju jednak ograniczają nas zasady społeczne, wiedza naukowa i tak zwany zdrowy rozsądek, który dla bezpieczeństwa wymaga poruszania się w ramach narzuconych nam ograniczeń świata zewnętrznego.

Skoro jednak możemy nad tym pracować, to jak? Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. I to cały czas, na co dzień, jadąc do pracy, rozmawiając z rodziną. Co można robić? Na przykład wymyślać neologizmy, czyli nowe nazwy:

- bankomat - ściana, która daje pieniądze
- Pies, dla którego nic nie jest ważne poza własnym żołądkiem i żarciem? – żarłądek

Można też bawić się z rodziną lub przyjaciółmi wykonując zadania pobudzające kreatywność. Podam kilka przykładów, które do dziś stosuję podczas szkoleń kreatywności. Jeśli chcesz je teraz wykonać przygotuj kartkę i coś do pisania:

Zadanie 1

„Odkryliście nową planetę. Po wysłaniu na nią sondy okazuje się, że panuje tam całkowita ciemność, a pobrane do badań organizmy żywe nie produkują tlenu w wyniku fotosyntezy (foto znaczy z greckiego światło), ale w wyniku skiasyntezy (skia z greckiego znaczy cień), czyli czerpią energię z ciemności. Wyobraź sobie i opisz, jak wyglądają i jakie wydają dźwięki tamtejsze zwierzęta, jacy są ludzie, jak wyglądają rośliny i krajobraz.”

Zadanie 2

„Pan Iksiński przygarnął ze schroniska rocznego pieska. Długo zastanawiał się, jak go nazwać. W końcu po tygodniu nazwał go: Burczykropek. Opisz, jak wygląda ten piesek.

Pan Zetowski wyhodował nowy gatunek róży. Długo nie wiedział, jak nazwać tę odmianę. W końcu po tygodniu postanowił, że róża będzie nazywała się wenecką dzyńdzyńkrotką. Jak wygląda ta róża Twoim zdaniem?

Pan Ygrek zbudował mały, drewniany hotelik w górach z 3 pokojami do wynajęcia, jedną łazienką na korytarzu i wybijającym szambem. Pod wpływem swojej żony, pomimo głębokiej niechęci do tego pomysłu, nazwał hotelik „Buckingham Palace DeLux”. Jak wygląda Twoim zdaniem żona pana Ygreka?”

Zadanie 3

Zadanie polega na wymyśleniu 10 osób, o imieniu i nazwisku sugerującym ich zawody. Można bawić się w grupach w zgadywanie, o jaki zawód chodzi.

Przykłady:

Pani Globulka Wziernik? Odp.: zajmuje się ginekologią
Pan Wicherek Grom? Odp.: zajmuje się prognozą pogody
Pani Fuga Hebel? Odp.: zajmuje się stolarką (ale jeśli pani Fuga wyjdzie za mąż za Włocha - pana Sogetto - jej zawód zmieni się…. na jaki?


Emocje - jak sobie z nimi radzić
Chcesz żyć dłużej? Bądź optymistą
Chcesz pozbyć się stresu - zobacz, jak się zrelaksować?
Jak radzić sobie z lękiem przed podróżą?
Szybka poprawa koncentracji? To możliwe
Czy każdy z nas posiada zdolności hipnotyczne?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.