Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Wysypka u dziecka, Rodzaje wysypek u dzieci

Wysypki u dzieci - o jakiej dolegliwości informują?

Informacje o poradzie

AnnaAnna

autor porady:
Anna Chmielewska

spec. działu: Rodzina

dodano: 2011-05-16 14:53:09

wyświetleń: 6957

Słowa kluczowe

zobacz również

Wysypka na ciele dziecka jest zawsze informacją, że coś niedobrego dzieje się w małym organizmie. Zazwyczaj wygląd zmian skórnych naprowadza lekarza do ich źródła. Uczulenie jest tylko jedną z wielu przyczyn. Do innych zaliczamy choroby o podłożu wirusowym, bakteryjnym i pasożytniczym.

Wysypka alergiczna charakteryzuje się małymi czerwonymi krostkami lub obejmuje większe obszary, gdy wypryski zlewają się ze sobą. Bez podjętej interwencji stan skóry pogarsza się. Dzieje się tak zazwyczaj w wyniku drapania zmian przez dziecko. Swędzenie potrafi być uporczywe, a podrażniane wypryski pękają, zaogniając zmiany. O zakażenie nietrudno. Podstawowym źródłem tego rodzaju wysypki są wszelkiego rodzaju uczulenia (na pokarmy, stosowane w praniu ubranek proszki i płyny do płukania, kosmetyki). Alergenami są często składniki otoczenia, między innymi pyłki roślin, kurz czy sierść zwierząt. Wysypka przybierać może formę bąbli, niestety zawsze swędzących. Nierzadko towarzyszą im objawy dodatkowe: katar, kaszel, uczucie duszności, ogólnie pogorszone samopoczucie.

Podstawowymi schorzeniami, w których pojawia się wysypka alergiczna, są atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz pieluszkowe zapalenie skóry. W przypadku AZS mamy do czynienia ze suchą skórą oraz  grudkami o silnym świądzie pojawiającymi się na policzkach, twarzy oraz w zgięciach łokci i kolan. Pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane zaognionym odparzeniem pupy u dzieci noszących pieluchy. Wysypce również towarzyszy pieczenie, ból i podwyższona  temperatura.

Przeciwdziałanie opiera się na stosowaniu maści lub kremów łagodzących swędzenie. Lekarz zalecić może podanie leków antyhistaminowych.

Wysypka plamista jest zazwyczaj objawem chorób wirusowych, na przykład gorączki trzydniowej czy różyczki. W trzydniówce wysypka pojawia się wraz z ustępowaniem wysokiej (ok. 40oC) gorączki. Na tułowiu, głowie, rękach, nogach można zauważyć jasnoróżowe plamki, nie wymagające jednak leczenia. Różyczka charakteryzuje się drobną, czerwoną wysypką na całym ciele.

Wysypka grudkowa jest typowa dla choroby bakteryjnej, zwłaszcza płonicy (szkarlatyny). Chorobę wywołują paciorkowce. Początkowo zarażona osoba skarży się na gorączkę i ból gardła, potem dochodzi wysypka – drobna i czerwona, zlewająca się w grupy na całym ciele.

Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa występuje zwłaszcza w przypadku ospy wietrznej. Plamki i grudki przechodzą w fazę pęcherzyków. Półpasiec jest natomiast chorobą pojawiającą się u osób, które przeszły wcześniej ospę.


Jakie są przyczyny powstawanie zajadów?
Zadbaj o swoje dziecko! Profilaktyka i leczenie krzywicy u dzieci
Bardzo się pocisz? Przeczytaj jakie mogą być tego przyczyny!
Szczepić się przeciwko grypie czy też nie? Podejmij z nami decyzję!
Kołacze Ci serce? Przeczytaj dlaczego!
Pić czy nie pić - picie płynów podczas posiłku
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.