Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Zgrzytanie zębami u dziecka, Dlaczego dziecko zgrzyta zębami

Twoje dziecko zgrzyta zębami? Dowiedz się dlaczego!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-03-28 13:49:02

wyświetleń: 5627

Słowa kluczowe

zobacz również

Rodzice bardzo często zauważają u swoich dzieci zgrzytanie zębami. Niektórzy z nich twierdzą, że występuje tylko w nocy, inni, że w dzień także się pojawiają. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dolegliwość ta może występować także u dorosłych. Najcześciej zgrzytanie zębami jest objawem istniejącej dolegliwości. Jedną z nich może być zakażenie owsikiem ludzkim. Jaja owsików, które są bardzo inwazyjne, mogą występować właściwie wszędzie- na ubranich, na zabawkach dziecka, niemytych owocach, warzywach.

Zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu tego schorzenia zwraca się uwagę na higiene. Jednak nie zawsze prawidłowa higiena jest w stanie uchronić nas przed zakażeniem tym pasożytem. Dodatkowym niebezpieczeństwem jest fakt, że można się nim zarazić nie tylko przez bezpośredni kontakt, ale także drogą wziewną. Choroba ta dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Drugim schorzeniem, któremu towarzyszy zgrzytanie zębów to tzw. bruksizm. Sszczególnie często występuje u dzieci do 6. roku życiu, głównie w okresie, kiedy dziecko ząbkuje, pojawiają się zęby mleczne. Prawdopodobnie zgrzytanie zębów nasila się w okresie stresu oraz w przypadku wady zgryzu.

zgrzyta zębami dzieckomorguefile.com

Należy zwrócić uwagę na to, jak poważne mogą być skutki zgrzytania zębami. Może to doprowadzić do kruszenia się zębów, ścierania się szkliwa, bólu stawów żuchwowych, a czasem nawet do ich uszkodzenia.

W przypadku, gdy zauważymy, że zgrzyta zębami należy obserwować czy nie pojawiają się też inne objawy. Najlepiej od razu udać się do lekarza, który stwierdzi ich przyczynę.


Jak zapobiegać powstawaniu aft?
Ukryty wróg - próchnica - jak jej zapobiec
Kto jest szczególnie narażony na raka piersi? - czynniki ryzyka
Czy sauna wzmacnia odporność
Ciąża pod kontrolą - kiedy wskazane są badania prenatalne?
Czy odra wciąż nam zagraża? Jak zapobiegać odrze?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.