Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Rodzaje plomb, Jak dbać o zęby

Rodzaje plomb - która najlepsza?

Często zaczyna się niewinnie – niezauważonym małym ubytkiem. Często brak odpowiedniej higieny i dbałości o zdrowie naszych zębów, nieodpowiednia dieta, zaniedbanie lub naturalna skłonność do ubytków prowadzi do problemów z zębami i wizyt u dentysty. Jeśli już przydarzy się nam konieczność wypełnienia zęba, jakiego rodzaju plomby są najlepsze?

W momencie, kiedy zauważymy konieczność odwiedzenia gabinetu stomatologicznego, należy nie zwlekać, ale udać się tam jak najszybciej. Wówczas ubytek, który będzie musiał zostać wypełniony plombą, nie będzie jeszcze dużych rozmiarów, zabieg będzie mniej bolesny, a jego koszt niższy. W przypadku zwlekania ubytek rośnie, dentysta użyje odpowiednio większej ilości materiału do jego wypełnienia. Wówczas zabieg może być bolesny i na pewno będzie droższy. Jakiego rodzaju plomby są najlepsze?

Wypełnienia zębów mogą być wykonane w gabinecie stomatologicznym lub w laboratorium. W przypadku tych pierwszych cena jest niższa i wykonane są one szybciej. Jeśli chodzi o plomby, których wykonanie przebiega w laboratorium, są one zazwyczaj bardziej precyzyjne, ale droższe i wykonanie ich wymaga kilku wizyt pacjenta.

Wraz z postępem technologii i jej osiągnięciami, plomby stają się coraz trwalsze, a ich wykonanie i założenie bardziej precyzyjne. Do najbardziej dziś powszechnych zaliczają się plomby chemoutwardzalne, które twardnieją w wyniku wymieszania odpowiednich składników chemicznych. Do powszechnie stosowanych zaliczają się też plomby światłoutwardzalne, które twardnieją z kolei poprzez oddziałanie na nie strumieniem światła halogenowego.

Takie plomby są znacznie trwalsze od kiedyś używanych wypełnień kompozytowych i, co ważne, są niemal niewidoczne. Ich barwa przypomina kolor zęba, co stanowi też o ich walorach estetycznych. Czas szpecących plomb dobiegł końca.

W laboratorium wykonuje się wypełnienia związane z poważniejszymi ubytkami, często całej ścianki zęba. Przygotowanie tak zwanej koronki trwa znacznie dłużej i nie wystarczy jedna wizyta u specjalisty. Precyzja przygotowania koronki wymaga kilku wizyt, podczas których dentysta musi dokładnie wymierzyć wielkość i kształt wypełnienia tak, aby koronka mogła zostać założona na zęba. Istnieją różne rodzaje koronek, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Najtrwalsze są koronki z metalu, szczególnie ze złota, choć dzisiaj wyszły one z mody. Koronki porcelanowe są często mniej trwałe, ale dentysta podczas ich wykonania bierze pod uwagę kolor zęba, przez co staje się ona niezauważalna.

Pamiętajmy, że od naszej reakcji często zależą szanse na szybkie i bezbolesne leczenie zęba. im szybciej udamy się do dentysty z małym ubytkiem, tym sprawniej przebiegać będzie leczenie.


Jakie zioła pić, żeby uniknąć bólów menstruacyjnych?
Jakie są pierwsze objawy różyczki?
Jak zapobiegać paradontozie?
Biofeedback - czym jest i co nam daje?
Boisz się nadżerki szyjki macicy? Przeczytaj jakie są jej objawy!
Jakie są objawy arytmii serca?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.