Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Jak zapobiegać grzybicy, Profilaktyka grzybicy

Profilaktyka grzybicy - Jak zapobiegać grzybicy?

Informacje o poradzie

JoannaJoanna

autor porady:
Joanna Białek

spec. działu: Kulinaria, Styl Życia, Żyj Zdrowo!

dodano: 2010-08-05 08:33:47

wyświetleń: 5310

Słowa kluczowe

zobacz również

Grzybica jest bardzo popularną i powszechnie występującą chorobą skórną, a częstotliwość jej występowania w społeczeństwie nazywane jest już plagą. Najczęściej dotyka ona skóry gładkiej, pachwin, dłoni, stóp, paznokci oraz owłosionej skóry głowy.

Najbardziej charakterystyczne objawy towarzyszące grzybicy to zaczerwienienie, łuszczenie i pękanie naskórka, jej swędzenie oraz rozwarstwienie paznokci, ich kruszenie się, rogowacenie lub żółknięcie. We wszystkich tych przypadkach jest ona silnie zakaźna i w celu jej zapobiegania należy stosować się do pewnych, w niektórych przypadkach bardzo rygorystycznych, zasad. Przede wszystkim ze względu na wzmożone zachorowanie na grzybicę stóp i paznokci u stóp należy starać się by stopy zawsze były czyste, suche i nie spocone. W przypadku tendencji do pocenia zaleca się stosowanie różnego rodzaju zasypek, sprayów czy talków redukujących nieco pocenie i nosić skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ tworzywa i materiały sztuczne wzmagają pocenie. Latem, kiedy ryzyko zarażenia się grzybicą wzrasta, dobrze jest nosić sandały pozwalające skórze stóp oddychać i zmniejszające ryzyko obtarć skóry, będących miejscem wzmożonego zarażania. Ponadto podczas korzystania z pryszniców, saun i basenów publicznych należy korzystać z odpowiedniego obuwia, aby unikać kontaktu z mogącą stanowić źródło zarażenia, podłogą.

Aby zapobiegać zakażeniom grzybicą, nie tylko stóp, ważny jest higieniczny tryb życia i właściwe korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Przede wszystkim możliwość zarażenia grzybicą wzrasta wraz z użyciem ręcznika osoby chorej na grzybicę. Dlatego też nie należy od nikogo pożyczać tego rodzaju przedmiotów i korzystać wyłącznie z własnych. Podobnie sytuacja wygląda przy korzystaniu z różnego rodzaju myjek, gąbek, nożyczek, pilniczków czy pumeksów będących przedmiotami wyłącznie osobistego użytku. Przy czym w przypadku pumeksów zaleca się stosowanie raczej tych metalowo plastikowych, które łatwiej osuszyć i utrzymać w czystości, a co za tym idzie przenoszą mniej zarazków.

Niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej jeżeli chodzi o obuwie, które ze względu na małą przewiewność sprzyja rozwojowi chorobotwórczych grzybów. Dlatego też obuwia nigdy nie należy nikomu pożyczać, nie powinno się kupować butów używanych ani korzystać z pantofli proponowanych nam podczas odwiedzin u znajomych czy rodziny. Dodatkowo obuwia nigdy nie należy mierzyć na gołą stopę, latem powinno nosić się raczej odkryte, przewiewne sandałki i unikać tych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Bardzo groźnym miejscem ze względu na zwiększone ryzyko zarażenia się grzybicą są miejsca wilgotne, ciepłe i trudne do osuszenia czy wywietrzenia. Zaliczają się do nich miejsca, z których korzysta wiele osób, co sprzyja rozwojowi grzybów.


Jakie są objawy rzeżączki i jak jej zapobiegać?
Rak pęcherza moczowego - czynniki ryzyka. Jak mu zapobiegać?
Jak zapobiec chorobom cywilizacyjnym?
Czy odra wciąż nam zagraża? Jak zapobiegać odrze?
Co może powodować sepsę i jak jej zapobiegać?
Jak zapobiegać nowotworom skóry?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.