Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Badanie drożności jajowodów, Na czym polega badanie drożności jajowodów

Na czym polega badanie drożności jajowodów?

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2011-08-10 10:48:09

wyświetleń: 6916

Słowa kluczowe

zobacz również

W jajowodzie, głównie w jego części bańkowej w warunkach fizjologicznych dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik. Następnie te przewody biorą udział w transportowaniu zapłodnionej komórki jajowej do macicy, tak by tam mogło dojść do zagnieżdżenia się w niej i późniejszego rozwoju zarodka.

Czasami u kobiet może zaistnieć sytuacja braku drożności jajowodów. Wtedy pojawiają się problemy związane z poczęciem potomstwa, gdyż niedrożny jajowód oznacza, że nie ma prawidłowego miejsca, w którym dochodzi do zapłodnienia lub też to, iż zapłodniona komórka jajowa nie może się przedostać do macicy. Jajowody mogą utracić swoją drożność w wyniku przebytych ich zapaleń, zapaleń jajników, zrostów i innych powikłań pooperacyjnych, gruźlicy. Badaniem, które służy do oceny jajowodów jest histerosalpingografia, w skrócie HSG. Wykorzystywane jest ono najczęściej w celach poszerzania diagnostyki niepłodności. Jeśli podjęte zostaną działania terapeutyczne, mające na celu udrożnienie jajowodu HSG wykonuje się, aby sprawdzić czy leczenie było skuteczne. Są to główne wskazania do wykonania tego badania, którymi kierują się lekarze zlecając je swoim pacjentkom.

Przed badaniem

Kobieta, u której planowane jest wykonanie HSG powinna się na nie zgłosić 4-5 dni po ostatnim dniu krwawienia miesięcznego, a zatem około 10 dnia cyklu. Zaleca się w przeddzień badania spożycie lekkiego posiłku wieczorem, zwykle też można w dniu badania zjeść lekkie śniadanie. Pacjentka powinna mieć wykonaną przed badaniem, tego samego dnia lewatywę. Około 20 minut przed HSG kobieta przyjmuje lek rozkurczający w postaci czopka.

Jak przebiega HSG?

Histerosalpingografia jest jednym z badań, do których wykonania wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Pacjentka wchodzi do pracowni radiologicznej. Kładzie się na stole i przyjmuje taką pozycję jak w trakcie badania ginekologicznego. Następnie lekarz za pomocą wzierników założonych do pochwy uwidacznia zewnętrzne ujście szyjki macicy, przytrzymuje je i przy użyciu instrumentu, jakim jest aparat Schultza podaje środek kontrastowy. Kontrast najpierw wypełnia jamę macicy, później dostaje się do jajowodów, a następnie wypływa do jamy brzusznej. Lekarz wykonujący badanie obserwuje zachowanie i rozłożenie się kontrastu na monitorze. Gdy kontrast jest w macicy, jajowodach i wypływa do jamy każdy z tych trzech etapów jego przejścia jest uwieczniony poprzez wykonanie zdjęć przy użyciu promieniowania Rentgena. Czas trwania tego badania waha się pomiędzy 15 a 20 minutami. Bolesność badania jest bardzo różnie oceniana przez pacjentki. Często określają je jako nieprzyjemne, dla niektórych jest ono bardzo bolesne, a część z nich nie odczuwa w trakcie trwania HSG dolegliwości bólowych. Najrozsądniej byłoby chyba opisać je jako nieprzyjemne, powodujące uczucie dyskomfortu.

Interpretacja wyniku

Wprowadzany kontrast pozwala na oceną zarówno macicy jak i jajowodów. W kontekście badania drożność jajowodów idea brzmi następująco. Jeśli podany kontrast uwidacznia się w świetle jajowodów, a następnie wypływa on do jamy brzusznej, to oznacza, że światło jajowodów jest prawidłowe, czyli są drożne. Zaś, gdy kontrast, w którymś miejscu nie przechodzi dalej i nie obserwuje się go w jamie brzusznej wówczas sugeruje niedrożność jajowodów. HSG niesie ze sobą możliwości oceny kształtu macicy, ewentualnego wykrycia zmian patologicznych w obrębie jej błony śluzowej czy też wykazanie obecności zrostów zlokalizowanych w pobliżu jajników.


Czy odra wciąż nam zagraża? Jak zapobiegać odrze?
Jakie są objawy raka tarczycy?
Gruźlica nadal aktywna! Objawy i zapobieganie gruźlicy
Badanie spirometryczne - na czym polega i jak je zinterpretować?
„Suchy organizm” - jak objawia się odwodnienie i w jaki sposób je leczyć?
Jakie są objawy zapalenia brzegów powiek?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.