Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Białe plamy na paznokciach, Co oznaczają białe plamki na paznokciach

Masz białe plamki na paznokciach? - Możesz być chora

Zdrowe paznokcie rosną około 1 milimetra na tydzień. U ludzi starszych rosną trochę wolniej. Płytka paznokcia chroni od urazów i zakażeń a zbudowana jest z keratyny.

Zdrowe paznokcie można poznać po tym że są:
- lśniące
- gładkie
- lekko różowe

-przezroczyste

Paznokcie mogą swoim wyglądem pokazać, iż w organizmie dzieje się coś złego. Zmiany chorobowe są widoczne od razu na płytce, która przestaje po prostu spełniać wymienione wcześniej kryteria. Objawem zaburzeń hormonalnych lub troficznych (zaburzenia ”odżywiania” paznokci) mogą być następujące:
- odstawanie paznokci od brzegów
- złuszczanie się paznokci
- tworzenie bruzd (pionowych lub poziomowych)

Białe plamki na paznokciach - to najczęściej pęcherzyk powietrza, które mogły się dostać pod płytkę. Białe plamki mogą występować w formie punkcików, pasków lub biała barwa może obejmować większą część paznokcia. Może również wystąpić bielactwo prążkowe - wówczas na paznokciach pojawiają się poprzeczne prążki
Przyczyny ich powstawania są różne:
1. Niedobór cynku i wapnia. W takim wypadku zaleca się jeść ryby oraz stosować okłady z oliwy z cytryną na paznokcie.
2. Plamki na 1-2 paznokciach - mogą wskazywać na uszkodzenia mechaniczne płytki (na przykład w związku z mechanicznymi uszkodzeniami).
3. Plamki wiązać się mogą również z wystąpieniem zaburzeń w metabolizmie.
4. Osłabienie odporności na choroby wirusowe.
5. Mikromery powstające na skutek niewłaściwe przeprowadzonego manicure.

Białe plamy na paznokciach mogą być przemijające, gdy przyczyna tkwi w chorobie zakaźnej, połączonej z wysoką gorączką. Trwałe zmiany koloru płytki (zabielenie) może występować przy takich chorobach jak marskość wątroby czy zespól nerczycowy. Wynika to z obniżenia albuminy w surowicy krwi. Czasami też towarzyszą grzybicy. Oprócz już wspomnianych przyczyn i urazów, białe plamki wiązać się mogą z zatruciem metalami ciężkimi.


Zasady badania piersi - poznaj je i żyj bez strachu
Sprawdź, czy masz kłopoty z alkoholem
Dlaczego warto badać krew
Jakie są pierwsze objawy różyczki?
Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby?
Jak rozpoznać pierwsze objawy bielactwa?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.