Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Zajady leczenie, Jakie są przyczyny zajadów

Jakie są przyczyny powstawanie zajadów?

Budzisz się rano, chcesz porządnie ziewnąć na powitanie dnia, otwierasz coraz szerzej usta, a tu.. Oj, boli! Okazuje się, że w kącikach ust powstały zajady - niewielkie, pękające ranki. Chociaż pojawiają najczęściej przy obniżonej odporności, zła kondycja układu immunologicznego może być tylko jedną z przyczyn ich powstawania.

Najczęstsze przyczyny powstawania zajadów to:
- Niedobór witamin, najczęściej z grupy B, szczególnie witaminy B2 (ryboflawiny) - może być to skutek niewłaściwego odżywiania, chorób toczących się w organizmie lub przyjmowania leków z grupy antybiotyków. Awitaminoza może pojawiać się również na przedwiośniu lub początku wiosny, jako skutek osłabienia organizmu dietą ubogą w świeże warzywa i owoce.
- Zakażenie grzybicze, najczęściej drożdżakami - drobnoustroje mogą rozmnażać się w niedomytych kącikach ust. Jest to szczególnie częste zjawisko u niemowląt i małych dzieci, które nie mają regularnie ocieranych ust po jedzeniu. Za jednego z winowajców rozwoju zakażenia i zajadów uznawany bywa nadmiar słodkich soków w diecie dziecka oraz korzystanie z niedomytych lub nie wyparzanych sztućców w punktach żywienia zbiorowego: restauracjach, stołówkach.
- Niewłaściwa lub zaniedbywana higiena jamy ustnej - nieusuwane resztki pokarmowe tworzą nalot na śluzówce jamy ustnej oraz w okolicach kącików ust. Wystarczy niewielka ilość osadu organicznego, by zagnieździły się tam drobnoustroje, w tym drożdżaki.
- Wady zgryzu - szczególnie wtedy, gdy prowadzą do tego, że w kącikach ust sączy się ślina. Ślina ma właściwości trawienne; zawarte w niej enzymy i cząstki nieorganiczne rozpulchniają delikatną skórę kącików ust i czynią ją bardziej podatną na zakażenia mikrobiologiczne.
- Zalegające resztki środków do czyszczenia jamy ustnej - szczególnie pasty. Nieusunięte resztki pasty mogą prowadzić do uszkodzeń naskórka wywołanych składnikami zawartymi w preparacie.
- Wymioty - jeśli po zwróceniu treści żołądkowej jama ustna nie jest przepłukana a zęby oczyszczone, pod wpływem silnych kwasów trawiennych może dochodzić do uszkodzeń delikatnego naskórka.

W kącikach ust dochodzi do połączenia wrażliwej czerwieni warg ze śluzówką jamy ustnej oraz ze skórą pokrywającą twarz - to wyjątkowo delikatne obszary. Przy skłonnościach do nawracających zajadów warto przeanalizować swój styl życia, by odkryć właściwą przyczynę powstawania uciążliwych ranek i nie cierpieć z powodu pękających kącików ust.


Jak zapobiegać zaparciom?
Refleksologia - co to takiego i jak działa?
Chroń się przed słońcem - sprawdź jak
Drętwieją mi palce - Jestem chory?
Jakie są objawy migreny? - przyczyny choroby
Pierwsze objawy cukrzycy
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.