Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Objawy zatrucia grzybami, Zatrucie grzybami

Jakie objawy towarzyszą zatruciu grzybami? Przeczytaj!

W okresie letnim bardzo często mamy doczynienia z tym problem. Zbieranie grzybów jest bardzo popularnym hobby u osób w różnym wieku. Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie występuje w przypadku zjedzenia trującego grzyba. Osoby zbierające grzyby, często uważają się za znawców w tym temacie.

Po zebraniu grzybów, same je przebierają i identyfikują grzyby trujące, które odrzucają. Często jednak także wśród grzybów według nas nietrujących znajdują się te niezpieczne dla zdrowia. Obecnie występuje tak wiele rodzajów grzybów, często podobnych do siebie, które bardzo trudno dobrze rozpoznać.

Zdarza się, że nawet doświadczonym grzybiarzom popełniać blędy. Znane są takie przypadki zatruć grzybami, które sa zbierane i przebirane przez doświadczonych grzybiarzy. Wynika z tego, że spożywanie grzybów, zawsze niesie za sobą ryzyko zatrucia. Objawy zatrucia grzybami są bardzo zróżnicowane. Zależa one rodzaju substancji toksycznych występujących w określonym grzybie trującym, a tym samym od gatunku grzyba, który będzie przyczyną zatrucia, a także od wieku pacjenta i jego stanu zdrowia. Nasilenie tych objawów zależy również od ilości grzybów, jaka zostanie zjedzona.

W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym występuje charakterystyczny okres trwający 6 do 12 godzin, w którym nie występują żadne objawy. Po tym czasie pojawiają się zaburzenia żołądkowo- jelitowe(bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty). W tym czasie następuje także spadek ciśnienia tętniczego krwi i silne odwodnienie organizmu. Chory powinien być hospitalizowany. Po 1- 2 dobach obserwowana jest znaczna poprawa stanu zdrowia, a następnie chory wkracza w trzecią fazę zatrucia- wątrobową. Przebieg tej fazy uzależniony jest od ciężkości zakażenia.

Przy zatruciu muchomorem czerwonym, głównie występujące objawy dotyczą układu nerwowego- halucynacje i pobudzenie. Poza tymi objawami występują zaburzenia żołądkowo- jelitowe- wymioty, nudności, biegunki, a po 2- 3 dobach- zaburzenia wdzienia, łzawienie, ślinotok, hipertermia, wzmożona potliwość, bradykardia.

Jeśli po zjedzeniu potrawy z grzybów, zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż mogą być one spowodowane spożyciem grzybów trujących.


Jakie są objawy nerwicy? Odpowiada specjalista!
Jakie są rodzaje badań słuchu i wskazania do ich wykonania?
Jakie są pierwsze objawy chorób paznokci u rąk?
Komu grozi zwyrodnienie stawów?
Jak to było z polio? Objawy i szczepienie obowiązkowe dla dzieci
Sprawdź, czy masz kłopoty z alkoholem
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.