Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » HIV - Zakażenie wirusem HIV, Jak można się zarazić HIV

Jak można zarazić się wirusem HIV

Wirus HIV stanowi jedną z najgroźniejszych chorób naszych czasów. Do dziś nie ma lekarstwa, które byłoby w stanie zupełnie wyleczyć pacjenta zarażonego wirusem HIV. Badania nad lekami jednak cały czas trwają i co jakiś czas na rynku pojawia się nowy preparat, który pomaga lekarzom coraz skuteczniej kontrolować wirus w organizmie chorego i zapobiegać jego rozwojowi w AIDS.

Nosiciel wirusa HIV niekoniecznie musi zachorować na AIDS. Pozostając pod stałą opieką lekarską, dzięki zażywaniu odpowiednich leków, wirus jest kontrolowany i tym samym system odpornościowy chorego nie ulega wyniszczeniu, jak dzieje się to w przypadku, kiedy nosiciel zaczyna chorować na AIDS. Mimo że dziś lekarze skuteczniej radzą sobie z chorobą, nosiciel wirusa HIV może jednak, choć zdarza się to rzadziej, na skutek różnych czynników, zachorować na AIDS. 

Radzenie sobie z wirusem HIV, leczenie i przeciwdziałanie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, na jakim etapie wirus został wykryty w organizmie. Jeśli miało to miejsce w stadium początkowym, szanse na kontrolowanie wirusa za pomocą odpowiednich leków antyretrowirusowych są duże. Jeśli jednak wirus zdążył już poczynić spustoszenia w organizmie, wówczas zadanie stojące przed lekarzami jest o wiele trudniejsze.

HIV jest chorobą, której łatwo uniknąć, wystrzegając się sytuacji mogącej prowadzić do pojawienia się wirusa w organizmie. Świadomość tego, jakie są drogi zakażenia wirusem HIV jest bardzo ważna.

Przede wszystkim wirusem możemy się zarazić poprzez drogę płciową. Stosunek seksualny z nosicielem stanowi jedną z najłatwiejszych dróg zakażenia się. Wirus HIV często występuje wśród osób, które często zmieniają partnerów, sypiają z przygodnie poznanymi osobami oraz nie używają zabezpieczeń.

Innym sposobem zarażenia się wirusem HIV jest zakażenie poprzez krew. Osoby używające niesterylnych narzędzi, na przykład w gabinecie tatuażu, igieł i innych, są narażeni na zakażenie się wirusem HIV. W Polsce do największej ilości zakażeń doszło podczas transfuzji krwi. Do zakażenia może też dojść podczas kontaktu z krwią nosiciela. HIV występuje też często wśród osób uzależnionych od narkotyków, które zaraziły się wirusem używając niesterylnych igieł.

W momencie, kiedy mamy podejrzenie, że mogło dojść do zakażenia lub znaleźliśmy się w sytuacji, która mogła temu sprzyjać, należy udać się do lekarza w celu wykonania niezbędnych testów. Wykrycie wirusa w stadium początkowym jest bowiem kluczowe i pozwala zwiększyć szanse na efektywne leczenie.

Należy zdać sobie sprawę z zagrożeń, aby uniknąć ewentualnego zakażenia wirusem HIV. Jego obecność w organizmie zmienia życie na zawsze. Jeśli nawet można wirus kontrolować i normalnie funkcjonować, zarażeni wirusem HIV przez całe życie narażeni są na ryzyko zachorowania na AIDS oraz pozostają pod kontrolą lekarską.


Jakie są objawy choroby kociego pazura? Przeczytaj!
Boisz się raka szyjki macicy? Przeczytaj o jego objawach!
Twoje dziecko zgrzyta zębami? Dowiedz się dlaczego!
Gruźlica nadal aktywna! Objawy i zapobieganie gruźlicy
Kiedy nie można stosować mikrodermabrazji? Poznaj przeciwwskazania!
Kiedy zrobić test na obecność HIV?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.