Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Amyloidoza - objawy, Jakie są objawy amyloidozy

Co to jest amyloidoza? Jakie są jej objawy?

Najczęstszą formą amyloidozy jest skrobiawica. Jest to schorzenie, które dotyka serca, nerek, wątroby, jelit, skóry, naczyń krwionośnych. Wyróżniamy skrobiawicę pierwotną i wtórną. Z formą pierwotną mamy do czynienia wtedy, gdy nie towarzyszą jej żadne inne choroby.

Natomiast skrobiawica wtórna jest następstwem występujacego stanu zapalnego. Może się pojawić w przypadku zachorowania na gruźlicę, reumatoidalne zapalenie stawów.

W warunkach fizjologicznych produkowane w szpiku kostnym przeciwciała chronią organizm przed licznymi infekcjami. Po spełnieniu swojej roli, ulegają "recycklingowi” i wykorzystywane są ponownie. W przypadku amyloidozy, przeciwciała, które są odkladane w organizmie. Nie moga być one wykorzystane po raz kolejny.

Bardzo trudno rozpoznać tę chorobe w jej poczatkowym stadium ze wzgledu na niezauważalne jej objawy lub ich brak. Objawy te zależą od miejsca, którego dotyka ta choroba.

Do objawów towarzyszacych tej chorobie należa:

- Ogólne osłabienie organizmu

- Spadek masy ciala

- Parestezje

- Obrzęk kostek, podudzi

- Bóle, zawroty głowy

- Duszność, przemęczenie

- Zaburzenia przewodu pokarmowego - biegunki lub zaparcia

- Powiększenie wątroby lub śledziony

- Białkomocz

- Powiększenie języka

- Arytmia

- Krwawe podbiegnięcia, występujące głównie wokół oczu

- Uczucie sytości po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu

- Problemy z połykaniem

 

Podobne porady:


0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.