Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Sposoby na bolące stawy, Co jest dobre na stawy

Co pomoże stawom? - sposoby

Zdrowe stawy oraz ich odpowiednie funkcjonowanie stanowią podstawę naszego zdrowia i niezależności ruchowej. W jaki sposób dbać o ich zdrowie i radzić sobie z problemami związanymi z ich dysfunkcją bądź z bólem odczuwanym w ich okolicach?

Stawy to połączenia kości w naszym układzie szkieletowym, niektóre z nich są ruchome (jak stawy kolanowe), inne tylko częściowo. Wyróżniamy też stawy nieruchome (na przykład stawy żebrowe lub występujące w budowie czaszki). Dzięki stawom możemy się poruszać, stanowią one też wzmocnienie układu szkieletowego. Otoczone są tak zwaną torebką stawową, wypełnioną płynem maziowym, który ma za zadanie zmniejszenie tarcia występującego podczas ruchu kości. Nieprawidłowe funkcjonowanie któregokolwiek z elementów stawu przysparza wiele bólu i dyskomfortu.

W przypadku bólu stawów należy znaleźć jego przyczynę. Jeśli podejrzewamy artretyzm, osteoporozę lub inne poważne schorzenie kości lub stawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i podążać wytycznymi przepisanej terapii.

Na sztywne stawy jest kilka sposobów, mogących złagodzić dolegliwość. Jednym z nich jest ruch. Aktywność fizyczna jest kluczową metodą w procesie dbania o zdrowe i mocne stawy. Najlepiej wybrać ćwiczenia, które szczególnie sprawią, że nasze stawy nabiorą giętkości, stając się mocniejszymi i będą mniej boleć. Można się zdecydować na zajęcia jogi czy pilatesu, podczas których stawy, szczególnie te, z którymi mamy najwięcej problemów, czyli skokowe, kolanowe, biodrowe i barkowe, będą wzmacniane i stają się coraz bardziej elastyczne. Dobrą formą sportu jest tez pływanie.

Przebywając w wodzie, stawy i kręgosłup są odciążone, co rewelacyjnie wpływa na ich kondycję i zdrowie. Inną formą dbania o stawy jest masaż. Masaż całego ciała olejkiem stymuluje produkcję płynu maziowego, którego odpowiednia ilość stanowi o zdrowym stawie, relaksuje zmęczone stawy oraz nadaje im większą elastyczność. Masaż tajski lub jogiczny jest równie rewelacyjny, szczególnie dlatego, że skupiony między innymi na stawach i kościach, ma właściwości wzmacniające je oraz nadające im gibkość i sprężystość. Stawom mogą też pomóc ciepłe kąpiele oraz sauna.

W zachowaniu zdrowych i sprawnych stawów oraz w leczeniu stanów zapalnych pomoże nam również dieta. Powinniśmy wzbogacić ją w produkty zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych Omega 3, mających działanie przeciwzapalne oraz leczące bóle kości i stawów. Tłuszcze Omega 3 znajdziemy w rybach (śledź, tuńczyk, sardynka), orzechach (szczególnie włoskich) czy w siemieniu lnianym.
W przypadku problemów ze stawami można stosować też odpowiednie maści i kremy, głównie te, w skład których wchodzi siarczan glukozaminy. Kiedy jednak cierpimy na bóle i nasze stawy nie funkcjonują prawidłowo, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.


Uodpornij się na przeziębienie - domowe sposoby na odporność
Jak poprawić samopoczucie przed miesiączką - sprawdzone sposoby
Jak zapobiegać hemoroidom? - skuteczne i proste sposoby
Sprawdzone sposoby i ćwiczenia na zdrowe oczy
Wino? Może przydać się w leczeniu! Kiedy stosować terapię winem?
Jakie są przyczyny powstawanie zajadów?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.