Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Profilaktyka » Objawy raka szyjki macicy, Jakie są objawy raka szyjki macicy

Boisz się raka szyjki macicy? Przeczytaj o jego objawach!

Informacje o poradzie

MagdalenaMagdalena

autor porady:
Magdalena Solarz

spec. działu: Zdrowie, Kosmetyki Naturalne

dodano: 2011-03-25 11:21:19

wyświetleń: 11131

Słowa kluczowe

zobacz również

Rak szyjki macicy jest to jeden z wielu powszechnie występujących nowotworów. Występuje u kobiet w różnym wieku. Jego rozwój spowodowany jest zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego- HPV, głownie typu 16 i 18. Wirus ten występuje na całym świecie, ponad połowa ludzi styka się z nim w ciągu swojego życia. Do rozwoju tego nowotworu dochodzi w przypadku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego uszkodzonych komórek nabłonkowych w obrębie szyjki macicy. Zakażone komórki mogą gromadzić się w jednym miejscu tworząc guz. Łagodne guzy nie naciekają- są one nieszkodliwe. Natomiast guzy złośliwe, które naciekają okoliczne tkanki, mogą być zagrożeniem dla życia chorej.

Rak szyjki macicy rozwija się najczęściej między 40 a 59 rokiem życia. Początkowo nie daje on żadnych objawów, dlatego tak ważne są badania okresowe. W przypadku tej choroby bardzo ważne jest badanie cytologiczne. Wykrywa ono zmienione komórki występujące w obrębie szyjki macicy, które nie mają jeszcze cech komórek nowotworowych. Tak jak wszystkie badania, i to obarczone jest pewnym błędem- badanie może wskazać brak jakichkolwiek atypowych komórek, a w rzeczywistości one istnieją lub w drugą stronę- kobieta jest zdrowa, a badanie wykazuje obecność odmiennych komórek. W takich przypadkach regularne badania przesiewowe pomagają w odkryciu błędu.

Początkowe stadium rakowe czy przedrakowe jest całkowicie bezbolesne, bezobjawowe, dlatego pamiętajmy o przesiewowych badaniach cytologicznych, które pozwolą wykryć zmiany w obrębie szyjki macicy na tyle wcześnie, by leczenie było efektywne.

Pierwsze objawy raka szyjki macicy to wodniste, brudnoszare upławy, krwawienia z pochwy, szczególnie nasilone po prysznicu, stosunku płciowym, wysiłku fizyczny, badaniu ginekologicznym czy na skutek zaburzeń ze stronu układu krzepnięcia. Są to krwawienia, występujące w okresie między regularnymi krwawieniami miesiączkowymi. Mogą im towarzyszyć nieregularne, obfite miesiączki. W późniejszym stadium choroby występują bóle w podbrzuszu, okolicy krzyżowo- lędźwiowej. Występowanie tego rodzaju bólu wiąże się z postępującym procesem nowotworowym, który rozprzestrzenia się na otaczające tkanki i daje przeżuty do węzłów chłonnych.

W przebiegu tej choroby dochodzi także do zaburzenia w krążeniu limfy, co objawia się asymetrycznymi obrzękami głównie kończyn dolnych. W dalszym etapie mogą wystąpić: bolesne parcia na stolec, mocz, biegunki, krwawienia z cewki moczowej, odbytu. W zaawanasowanym stadium raka szyjki macicy, krwawienia z pochwy są tak nasilone i często niemożliwe do zatamowania, że zagrażają życiu chorej. Postępująca choroba prowadzi do ogólnego wyniszczania organizmu, a u chorych nieleczonych do śmierci dochodzi na skutek zakażenia dróg moczowych, mocznicy i obfitych krwawień.


Jakie choroby grożą naszym dziąsłom? Przeczytaj!
Zakażenie tężcem - objawy. Profilaktyka przeciwtężcowa
Jakie zioła stosować na menopauzę?
Jakie są objawy zapalenia trzustki?
Kości - dlaczego trzeba o nie dbać
Czym są antyoksydanty i czy mają dla nas jakiekolwiek znaczenie?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.