Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Znieczulenie podpajęczynówkowe - zastosowanie, przeciwwskazania, Jak działa znieczulenie podpajęczynówkowe?

Zastosowanie znieczulenia pod pajęczynówkę i przeciwwskazania

Informacje o poradzie

KarolinaKarolina

autor porady:
Karolina Kalicka

spec. działu: Profilaktyka i Leczenie

dodano: 2012-01-17 12:05:07

wyświetleń: 4284

Słowa kluczowe

zobacz również

Warto wyraźnie zaznaczyć, że znieczulenie podpajęczynówkowe, które stosuje się głównie jako dobre, bezpieczne znieczulenie wykorzystywane do przeprowadzania wielu zabiegów operacyjnych, niestety nie może być wykonane u każdego chorego.

Istnieje lista przeciwwskazań do wykonania znieczulenia podpajęczynówkowego, które muszę być bezwzględnie respektowane. Należą do nich zaburzenia krzepnięcia krwi zdiagnozowane u chorego. Nie przeprowadza się tego rodzaju znieczulenia u osób, u których rozwinęła się sepsa. Wykonanie tego znieczulenia eliminują stany hipowolemii oraz wstrząsu. Jeśli u chorego stwierdzane są zaburzenia neurologiczne, a szczególnie w sytuacjach, gdy nie została postawiona jeszcze ostateczna diagnoza, także unika się znieczulenia podpajęczynówkowego. Gdy pacjent leczy się z powodu niektórych chorób układu krążenia, np. ciężkiego nadciśnienia tętniczego, ciężkiej wady wrodzonej serca, miażdżycy naczyń mózgowych itp., także unika się tego typu znieczulenia. Trzeba pamiętać, że gdy chory nie wyrazi zgody na zastosowanie u niego tego znieczulenia, nie można go przeprowadzić.

O tym, czy pacjent może być zakwalifikowany do znieczulenia podpajęczynówkowego, decyduje lekarz anestezjolog. Uwzględnia się przede wszystkim stan ogólny pacjenta. Następnie ważne jest, jak długo, oczywiście orientacyjnie, będzie trwał zabieg operacyjny. Nie stosuje się tego typu znieczuleń przy krótkotrwałych, kilkunastominutowych zabiegach oraz przy bardzo długich operacjach, które trwają dłużej niż 3 godziny. Zasadność znieczulenia podpajęczynówkowego związana jest również z miejscem, w którego obrębie przeprowadzany będzie zabieg. Najczęściej ten rodzaj znieczulenia stosuje się przy operacjach, które dotyczą, bardzo ogólnie mówiąc, rejonów ciała poniżej pępka.

Do operacji, które często wykonywane są przy zastosowaniu tego znieczulenia, zaliczamy: zabiegi urologiczne takie jak przezcewkowa resekcja prostaty, operacje ortopedyczne na stawie biodrowym. Ponadto znieczulenie podpajęczynówkowe może być zastosowane jako metoda walki z bólem porodowym przy porodzie drogami natury, w zabiegach ortopedycznych kolana, stopy, a także tych dotyczących uda i podudzia. Czasami stosuje się je do zabiegów, które prowadzone są w rejonie krocza.

Do wykonania znieczulenia podpajęczynówkowego wykorzystuje się anestetyki, które podaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej. Wywołują one przerwanie przewodzenia bodźców nerwowych zarówno czuciowych, jak i ruchowych. Leki wpływają szczególnie na struktury zwane korzeniami przednimi i tylnymi nerwów rdzeniowych. Taka blokada pojawia się stopniowo, a całkowite znieczulenie następuje średnio po kilkunastu minutach od podania środków anestetycznych.


Chcesz odpocząć? Wypróbuj masaż tantryczny!
Na czym polega masaż klasyczny?
Aurikuloterapia, czyli akupunktura uszu - na czym polega?
Masaż relaksacyjny - jak go dobrze wykonać?
 Jak masować usta?
Jak skomponować playlistę do salsy? Poszukaj z nami!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.