Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Masaż wirowy, Na czym polega masaż wirowy

Na czym polega masaż wirowy?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Paluch

spec. działu: Fizjoterapia

dodano: 2011-06-10 14:48:07

wyświetleń: 8773

Słowa kluczowe

zobacz również

W masażu wirowym stosuje się temperaturę i ruch wirowy wody, które mają właściwości lecznicze. Zabieg jest łagodny i wykonywany bezboleśnie. Poprawia ukrwienie okolicy masowanej, zmniejsza napięcie mięśni i łagodzi ból oraz rozluźnia tkanki.

 

Zabieg wirowy przeprowadzany jest na kończynach górnych i dolnych w specjalnych wanienkach, które różnią się od siebie kształtem oraz głębokością. Wanny wyposażone są w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy. W trakcie masowania nie można opierać kończyn o dno wanny. Szybki ruch wirowy oddziałuje na skórę powierzchniowo z lekkim podrażnieniem oraz zwiększa jej przekrwienie. Kończyna zwisa i jednocześnie przeciwstawia się oporowi wiru poprzez napinanie mięśni - tym samym zwiększając przekrwienie kończyny. Temperatura wody wynosi od 37 – 38oC, zabieg trwa około 20 minut. Masaż taki można wykonać 15 do 20 serii codziennie lub dwa razy dziennie w zależności od stanu pacjenta.

Wskazania do masażu wirowego:

- złamania, zwichnięcia, skręcenia oraz stłuczenia kończyn;

- reumatyzm nóg i rąk;

- stany po odmrożeniach;

- zaburzenie ukrwienia kończyn dolnych i górnych;

- zapalenie stawów;

- przewlekłe stany zapalne;

- bóle;

- choroby nerwów obwodowych;

- miażdżyca;

- cukrzyca;

- żylaki.

Zabiegu przy żylakach nie można stosować w wysokiej temperaturze wody (aby uniknąć powtórnego zakrzepu zapalnego).

Masaż wirowy jest to kąpiel w ciepłej wodzie kończyn górnych i dolnych w postaci wiru. Ma to na celu zmniejszenie bądź całkowite zniwelowanie obrzęków, łagodzenie lub niwelowanie bólu. Ponadto zabieg ten rozluźnia tkanki, przyśpiesza krążenie krwi oraz poprawia ukrwienie mięśni. W wyniku tego zostaje poprawiona przemiana materii oraz zwiększona ruchomość w stawie.

 


Na czym polega masaż klasyczny?
Prosto z Tybetu - na co pomoże Ci masaż tybetański?
Na czym polega masaż endodermiczny?
Techniki masażu - ugniatanie. Jak je wykonywać?
Sposób na ból - masaż synchroniczny! Sprawdź na czym polega!
Jak wykonać masaż miodem?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.