Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Masaż kręgosłupa lędźwiowego, Jak wykonać masaż odcinka lędźwiowego

Jak wykonać masaż odcinka lędźwiowego kregosłupa?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Paluch

spec. działu: Fizjoterapia

dodano: 2011-06-10 13:04:41

wyświetleń: 14406

Słowa kluczowe

zobacz również

Odcinek lędźwiowy posiada pięć kręgów wchodzących w skład kręgosłupa. Znajduje się w dolnej jego części. Masaż niweluje ból w odcinku lędźwiowym, zmniejsza napięcie mięśni, rozgrzewa i łagodzi dolegliwości.

Pacjent leży na brzuchu, ręce kładzie wzdłuż tułowia, pod grzbiety stóp podkładamy wałek. Masażysta natomiast przyjmuje pozycję boczną, koło pacjenta.

Masaż kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zaczynamy od wyrostków kolczystych. Są to dołeczki po obu stronach kręgosłupa wzdłuż mięśnia prostownika grzbietu – odcinek lędźwiowy i dolny odcinek piersiowy (dolna część kręgosłupa).

Zabieg zaczynamy od przegłaskania całej okolicy pleców, aby ciało mogło się przystosować do bodźców, jaki wywołuje masaż. Potem przechodzimy do głaskania odcinka lędźwiowego. Obydwiema dłońmi przylegamy do ciała, jedną po lewej, drugą po prawej stronie kręgosłupa i prowadzimy ruch od końca lędźwiowego odcinka wzdłuż kręgosłupa, kończąc na dolnym odcinku piersiowym. Zabieg powtarzamy sześć razy. Można także masować na zmianę najpierw jedną stronę kręgosłupa lędźwiowego, a następnie przechodzić na drugą stronę (wykonujemy ten sam ruch).

Przechodzimy teraz do rozcierania. Kładziemy jedną rękę  po prawej stronie, drugą po lewej stronie kręgosłupa. Wykonujemy ruch rozcierania palcami dłoni w postaci małych kółeczek od wyrostków kolczystych, wzdłuż kręgosłupa odcinka lędźwiowego, kończąc na dolnym odcinku piersiowym lub też obiema dłońmi rozcieramy prawą stronę kręgosłupa, potem przechodzimy na lewą w kierunku jak wyżej. Zabieg powtarzamy sześć razy.

Uwaga:

Ugniatanie wykonujemy obiema dłońmi. Polega to na wykonywaniu ruchu uciskania i ugniatania tkanki między kciukiem a palcem wskazującym; po obu stronach kręgosłupa odcinka lędźwiowego aż do dolnych odcinków piersiowych. Powtarzamy zabieg sześć razy.

Po zakończeniu zabiegu przegłaskujemy okolice kręgosłupa lędźwiowego, a następnie całą płaszczyznę pleców.


Jak wykonać masaż ud?
Work you body! Dowiedz się, czym jest masaż body work
Na czym polega masaż egipski?
Work site, czyli masaż w miejscu pracy - kto z nas by się nie skusił?
Chcesz mieć zgrabny podbródek? Zobacz jak go masować!
Krem miętowy dobry na ból głowy i nie tylko - przepis na krem
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.