Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Masaż limfatyczny nóg, Jak wykonać masaż limfatyczny nóg

Jak wykonać masaż limfatyczny nóg?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Paluch

spec. działu: Fizjoterapia

dodano: 2011-06-10 13:29:38

wyświetleń: 17969

Słowa kluczowe

zobacz również

Masaż limfatyczny polega na przepchnięciu chłonki przez układ limfatyczny w stronę węzłów chłonnych. Jest efektywnym sposobem leczenia obrzęku. Drenaż limfatyczny można przeprowadzić za pomocą dłoni terapeuty lub aparatów do masażu limfatycznego.

W masażu stosujemy technikę głaskania, rozcierania i ugniatania.

 • 1 Osoba masowana przyjmuje pozycję leżącą (na plecach), pod doły podkolanowe kładziemy wałek. Masażysta ustawiony jest bokiem do pacjenta.
 • 2 Zabieg rozpoczynamy głaskaniem całej kończyny, przykładamy dłonie do ciała i wykonujemy ruch od palców do stawu biodrowego.
 • 3 Następnie wykonujemy drenaż pachwin. Opracowujemy przyśrodkową stronę górnej części uda, a następnie od zewnętrznej strony pachwiny w kierunku przyśrodkowej strony uda.
 • 4 Drenaż uda: masujemy w trzech pasmach - bocznym, przednim i przyśrodkowym. Zaczynamy powyżej stawu kolanowego a następnie przechodzimy w kierunku stawu biodrowego.Drenaż stawu kolanowego możemy masować w paśmie podłużnym lub w poprzecznym, bądź też opracowujemy oba pasma. W paśmie podłużnym zaczynamy poniżej stawu podudzia i przechodzimy do stawu uda. W poprzecznym natomiast - od środka rzepki do strony bocznej.
 • 5 Drenaż stawu kolanowego możemy masować w paśmie podłużnym lub w poprzecznym, bądź też opracowujemy oba pasma. W paśmie podłużnym zaczynamy poniżej stawu podudzia i przechodzimy do stawu uda. W poprzecznym natomiast - od środka rzepki do strony bocznej.
 • 6 Ponownie opracowujemy pachwiny. Drenaż podudzia masujemy w trzech pasmach: bocznym, przednim i przyśrodkowym. Zaczynając powyżej stawu skokowego, kierujemy się do stawu kolanowego, prowadząc ruch bokami do dołu podkolanowego.
 • 7 Drenaż stawu skokowego: Pracujemy w dwóch pasmach: podłużnym – od śródstopia, a kończąc na podudziu. Poprzeczne – od grzbietowej strony stawu skokowego, a kończąc w okolicy ścięgna Achillesa.
 • 8 Drenaż stawu kolanowego wykonujemy jak było to opisane wcześniej. Ponownie wykonujemy również drenaż pachwiny a następnie drenaż śródstopia.
 • 9 Opracowujemy stronę grzbietową stopy od nasady palców wzdłuż stawu skokowego.
 • 10 Drenaż palców: masujemy pojedynczo każdy palec, zaczynając ruch od paliczka końcowego. Na końcu przygłaskujemy całą kończynę jak poprzednio.
 • 11 Po raz kolejny wykonujemy drenaż stawu skokowego, drenaż stawu kolanowego, a następnie drenaż pachwin.

Po skończonym zabiegu możemy przejść do opracowania drugiej kończyny.


Rolfing = rozmowa + masaż. Popracuj nad swoją sylwetką mówiąc!
Czym jest i na czym polega darsonwalizacja?
Na czym polega masaż indyjski?
Jak masować ramiona?
Jak wykonać masaż odcinka lędźwiowego kregosłupa?
Czym jest i jakie korzyści przynosi masaż Su Jok?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.