Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Mycie zębów w aparacie ortodontycznym, Jak myć zęby

Jak myć zęby w aparacie ortodontycznym

Podczas leczenia ortodontycznego należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Przede wszystkim należy uważać, aby nie uszkodzić żadnego z elementów aparatu. Przeznaczone są do tego specjalne środki pomagające w pielęgnacji aparatu i jamy ustnej.

Podczas czyszczenia zębów i aparatu należy zwrócić uwagę na dokładne zadbanie o każdy jego element. Oczyszczona powinna zostać cała powierzchnia zębów oraz poszczególne części aparatu. Pomocą w zabiegu czyszczenia jamy ustnej służą specjalnie przeznaczone do tego szczoteczki i pasty, nici oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Jedna z metod dokładnego oczyszczania zębów podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym jest stosowanie tak zwanego wyciorka. Dzięki tej szczoteczce można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, jak i całych powierzchni i dbać o higienę zębów i wszystkich części aparatu. Niektórym stosowanie wyciorka może przysporzyć na początku małych problemów, szczególnie starając się nie uszkodzić aparatu, jednak szybko nabiera się w prawy w użyciu tej specjalnej szczoteczki.

Specjalne szczoteczki ortodontyczne do zębów mają wyprofilowane włosie, co również pozwala na dokładne czyszczenie zębów i aparatu. Szczoteczka pozwala oczyścić miejsca także między elementami aparatu.

Innym sposobem dbania o higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym jest stosowanie nici ortodontycznej. Pozwala ona na wniknięcie w wąskie przestrzenie między zębami, łatwo manipulować nicią, ponieważ oba jej końce są usztywnione.

Na koniec czyszczenia można zastosować specjalny preparat do płukania jamy ustnej, który ma działanie antybakteryjne i antyzapalne. Jeśli pacjent nie dba należycie o higienę jamy ustnej, łatwo może dojść do zapaleń, objawem czego mogą być krwawice dziąsła. Aby temu zapobiec należy stosować płukanki przeznaczone dla osób noszących aparat.

Zęby oraz aparat należy myć po każdym posiłku przez kilka minut. Powinno się szczotkować zęby w trosce o każdy z nich, zwracać szczególną uwagę na miejsca między zamkiem, a dziąsłem. Ruchy muszą być delikatne, by nie uszkodzić żadnego z delikatniejszych elementów aparatu. Zaczynamy mycie okrężnymi ruchami od tylnych zębów trzonowych i kończymy na siekaczach. Odpowiednia higiena jamy ustnej stanowi o skuteczności leczenia ortodontycznego.

W trosce o odpowiednią higienę i pielęgnację należy też omijać pewne pokarmy, na przykład te zbyt twarde lub mogące przebarwić aparat. Dokładne czyszczenie aparatu pozwoli utrzymać jego dobry stan jak najdłużej.

W przypadku aparatu ruchomego powinniśmy dokładnie wyczyścić zęby szczoteczką oraz nicią dentystyczną, a aparat pastą do zębów przy użyciu szczoteczki.

Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej sprawi, że leczenie ortodontyczne będzie przebiegać bezboleśnie i prawidłowo.


Piercing brwi a zdrowie - czy warto
Jak wybrać muzykę na imprezę?
Co zrobić, żeby zostać piosenkarką?
Jaką muzykę wybrać do medytacji i jogi?
Problem nie tylko dzieci - co zrobić, żeby się nie garbić?! Ćwiczenia
Wszystko o aparacie ortodontycznym
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.