Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Zatkany kanalik łzowy, Jak masować kanał łzowy

Jak masować kanał łzowy?

Kanalik łzowy zaczyna się punktami łzowymi, które leżą na brodawkach łzowych. Punkty łzowe kierują się do górnego oraz dolnego kanalika łzowego. Każdy z tych kanałów, poprzez wspólny lub osobny przewód, uchodzi do woreczka łzowego.

Zatkanie kanalika łzowego może powodować ciągle ropiejące oko.

Zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy jest nieprzyjemny i polega na wprowadzeniu igły od strony kącika oka do kanalika łzowego. Następnie wpuszcza się do niej sól fizjologiczną. Inną metodą – nieinwazyjną – jest stosowanie masażu wspomaganego kropelkami do oczu.

Masaż polega na uciskaniu kanalika łzowego wzdłuż całej jego długości. Wykonywany jest kilka razy dziennie – jego częste powtarzanie powinno pomóc choremu.

Uwaga:

Nacisk wywołuje podciśnienie, które w następstwie zrywa powłoczkę. Tym samym problem z kanalikiem łzowym powinien ustąpić.
  • 1 Na początku trzeba zlokalizować kanał łzowy. Znajduje się on obok nosa, przy kąciku oka. Szukając palcem można wyczuć zgrubienie, które następnie masujemy, kierując się wzdłuż nosa.
  • 2 Masaż rozpoczynamy mocnym uciskiem, ale z wyczuciem, po jednej stronie nosa.
  • 3 Palcem wskakującym bądź środkowym wykonujemy głaskanie tuż przy kąciku oka i prowadzimy ruch wzdłuż nosa. Wracamy i ponawiamy ten sam ruch po sześć razy.
  • 4 Następnie, palcem uciskając i rozcierając małymi okrężnymi ruchami, wykonujemy masaż od kącika oka wzdłuż nosa. Powtarzamy tą czynność siedem razy.
  • 5 Po rozcieraniu przechodzimy do ugniatania. Palcem wykonujemy ruch uciskowy i przesuwamy się wzdłuż nosa. Powracamy i wykonujemy ponownie ten sam ruch jeszcze sześć razy.
  • 6 Na końcu głaszczemy jeszcze raz okolicę masowaną. Na zakończenie przechodzimy na drugą stronę nosa i wykonujemy te same techniki, w tym samym kierunku. Ruchy także muszą być przeprowadzone z taką samą ilością.

Podobne porady:


5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.