Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Zatkany kanalik łzowy, Jak masować kanał łzowy

Jak masować kanał łzowy?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Paluch

spec. działu: Fizjoterapia

dodano: 2011-06-13 11:47:53

wyświetleń: 8331

Słowa kluczowe

zobacz również

Kanalik łzowy zaczyna się punktami łzowymi, które leżą na brodawkach łzowych. Punkty łzowe kierują się do górnego oraz dolnego kanalika łzowego. Każdy z tych kanałów, poprzez wspólny lub osobny przewód, uchodzi do woreczka łzowego.

Zatkanie kanalika łzowego może powodować ciągle ropiejące oko.

Zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy jest nieprzyjemny i polega na wprowadzeniu igły od strony kącika oka do kanalika łzowego. Następnie wpuszcza się do niej sól fizjologiczną. Inną metodą – nieinwazyjną – jest stosowanie masażu wspomaganego kropelkami do oczu.

Masaż polega na uciskaniu kanalika łzowego wzdłuż całej jego długości. Wykonywany jest kilka razy dziennie – jego częste powtarzanie powinno pomóc choremu.

Uwaga:

Nacisk wywołuje podciśnienie, które w następstwie zrywa powłoczkę. Tym samym problem z kanalikiem łzowym powinien ustąpić.
  • 1 Na początku trzeba zlokalizować kanał łzowy. Znajduje się on obok nosa, przy kąciku oka. Szukając palcem można wyczuć zgrubienie, które następnie masujemy, kierując się wzdłuż nosa.
  • 2 Masaż rozpoczynamy mocnym uciskiem, ale z wyczuciem, po jednej stronie nosa.
  • 3 Palcem wskakującym bądź środkowym wykonujemy głaskanie tuż przy kąciku oka i prowadzimy ruch wzdłuż nosa. Wracamy i ponawiamy ten sam ruch po sześć razy.
  • 4 Następnie, palcem uciskając i rozcierając małymi okrężnymi ruchami, wykonujemy masaż od kącika oka wzdłuż nosa. Powtarzamy tą czynność siedem razy.
  • 5 Po rozcieraniu przechodzimy do ugniatania. Palcem wykonujemy ruch uciskowy i przesuwamy się wzdłuż nosa. Powracamy i wykonujemy ponownie ten sam ruch jeszcze sześć razy.
  • 6 Na końcu głaszczemy jeszcze raz okolicę masowaną. Na zakończenie przechodzimy na drugą stronę nosa i wykonujemy te same techniki, w tym samym kierunku. Ruchy także muszą być przeprowadzone z taką samą ilością.

Masaż a choroby serca - jak masować chorych na serce?
Masaż mauri - sprawdź, na czym polega?
Jak wykonać masaż głowy?
Jak masować kolana?
Jak masować nos? Instrukcja krok po kroku
Na czym polega masaż indyjski?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.