Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Przed porodem – masaż, Jak masować brodawki przed porodem

Jak masować brodawki przed porodem?

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Paluch

spec. działu: Fizjoterapia

dodano: 2011-06-13 11:57:44

wyświetleń: 5195

Słowa kluczowe

zobacz również

Pierś znajduje się na klatce piersiowej, na mięśniu piersiowym większym. Zbudowana jest ze skóry, pod którą znajduje się tkanka tłuszczowa oraz powięzie i gruczoł sutkowy.

Gruczoł mleczny utworzony jest ze zrazików sutka, które gromadzą się w kilka większych zrazów gruczołowych. Natomiast zraziki stworzone są z gronek pęcherzyków przechodzących w przewód mleczny. Ponadto, gruczoł otoczony jest tkanką łączną. Na wierzchołku sutka znajduje się stożkowy bądź wałeczkowy twór nazywany brodawką sutka, wokół której znajduje się otoczka brodawki sutkowej. Na skutek zgromadzenia się w naskórku melaniny, brodawka i jej otoczka mają ciemniejszą barwę. W czasie ciąży brodawki, które są jasnobrunatne lub jasnoróżowe, ciemnieją, a w czasie kiedy przychodzi okres karmienia piersią - ciemnieją jeszcze bardziej. Barwa brodawek wraca do swojego pierwotnego koloru dopiero, kiedy kończy się okres karmienia piersią.

Masaż brodawek wykonujemy za pomocą delikatnego głaskania i rozcierania za pomocą dłoni lub gąbki. Zabieg można także wykonać wieczorem, w trakcie kąpieli. Zaczynamy od głaskania piersi, masujemy obiema dłońmi jednocześnie, bądź też opracowujemy każdą z osobna i wykonujemy ruchy w prawą stronę, wokół brodawki (po sześć razy). Następnie, delikatnymi ruchami kulisto-posuwistymi opuszkami palców: wskazującym, środkowym i obrączkowym, idziemy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, wokół sutka (powtarzając po sześć razy). Potem przechodzimy na same brodawki i masujemy je kilka razy.

Następnie wykonujemy hartowanie brodawek – polega to na myciu ich zimną wodą z mydłem i wycieraniu szorstkim ręcznikiem. Na sam koniec masujemy sutki kremem z lanoliną. Najlepiej, aby taki zabieg powtórzyć w ciągu dnia (chociaż trzy razy dziennie). W ten sposób brodawki przygotowujemy do ssania, a także - podczas karmienia piersią - uodparniamy je na skaleczenia.

Uwaga:

W czasie ciąży piersi zaczynają rosnąć, powstają rozstępy, a także wydziela się siara powodująca podrażnienie naskórka. Dlatego należy przeprowadzić masaż piersi i brodawek kremem, aby uniknąć lub zmniejszyć powstanie rozstępów oraz ukoić ból i podrażnienie tkanki skórnej. Pomoże nam to przygotować sutki do karmienia piersią i wzmocnić przed skaleczeniami.

Masaż dla osób chorujących na nadciśnienie
Jak masować kobietę w ciąży?
Jak działa ludzka pamięć?
Prosto z Tybetu - na co pomoże Ci masaż tybetański?
Samoobrona - Jak się bronić w czasie napadu? Co robić?
Na czym polega masaż wibracyjny?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.