Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Pozostałe » Dyskopatia - masaż, Jak masować osoby chore na dyskopatię

Chorujesz na dyskopatię? Ulżyj sobie masażem!

Informacje o poradzie

MonikaMonika

autor porady:
Monika Paluch

spec. działu: Fizjoterapia

dodano: 2011-09-08 15:52:45

wyświetleń: 9958

Słowa kluczowe

zobacz również

Dyskopatia jest chorobą kręgosłupa, jej inna, bardziej popularna nazwa to „wypadnięcie dysku”. Powoduje to ucisk na nerwy, przez co wzmaga się ból. Przyczyną choroby jest tryb życia chorej jednostki. Masaż pomaga w zmniejszeniu bólu oraz przynosi ulgę.

Dyskopatia to choroba kręgosłupa. Kręgosłup zbudowany jest z kręgów i krążków międzykręgowych (dyski). Jeżeli kręgosłup zostanie osłabiony w skutek urazów, bądź też nadmiernie przeciążony (co będzie spowodowane na przykład noszeniem ciężkich rzeczy), może nastąpić wypadnięcie dysku. Oprócz tego wpływ na stan kręgosłupa mają takie czynniki jak: stres, otyłość, osteoporoza oraz używki i proces starzenia się. Choroba kręgosłupa powoduje ból, w zależności od jego miejsca, oraz zaburza równowagę.

Podział dyskopatii:

- dyskopatia szyjna
przyczyna: siedzący tryb życia, zła postawa ciała. Ból występuje w okolicach potylicy, karku oraz 
pleców w odcinku piersiowym (górna część). Ból także może rozchodzić się w kończynach górnych.
Powoduje też zaburzenie czucia.

- dyskopatia piersiowa
przeważnie chorują na nią osoby w średnim wieku. Jest to silny ból w odcinku piersiowym kręgosłupa, promieniujący wzdłuż żeber. Następuje zaburzenie czucia, osłabienie kończyn dolnych oraz niedowład.

- dyskopatia lędźwiowa
ból występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, a także rozchodzi się do kończyn
dolnych. Występuje zaburzenie czucia skórnego, a także spada forma psychiczna i fizyczna.

Do leczenia dyskopatii dobierane są specjalne ćwiczenia, a także masaże rehabilitacyjne. Aby poddać się zabiegowi masażu, należy dostać skierowanie od lekarza. Masaż przeprowadzony prawidłowo to taki, w którym masażysta zna stan zdrowia pacjenta, a także wie, w jakich miejscach powinien wykonać zabieg  – dzięki temu może dobrać odpowiednie techniki i nie nasilić objawów oraz nie pogorszyć stanu zdrowia chorego.

Na początku osoba poddana masażowi może odczuwać dyskomfort ze względu na podrażnienie chorego obszaru. Nie należy jednak przerywać, iż dokuczliwość będzie stopniowo ustępować. Zabieg to co najmniej 10 serii. Po pewnym czasie należy go znów powtórzyć.

Przed przystąpieniem do zabiegu masażysta nawilża dłonie oliwką bądź innym środkiem poślizgowym, dzięki temu łatwiej jest masować i zmniejsza się tarcie. Okolice masowane to: barki, plecy oraz pośladki.  Czas trwania: około 20-30 minut.

Kierunek masażu zawsze jest przeprowadzony w kierunku dosercowym. Na początku siła masażu jest delikatna, po czym stopniowo zwiększana. Siła nacisku na obszarze masowanym jest zależna od okolicy, w której jest wykonywany zabieg, a także od tego, w jakim stopniu pacjent jest wrażliwy na dotyk. Stosowane są techniki: głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywanie i wstrząsanie. Masaż na dyskopatię działa na mięśnie rozluźniająco oraz wzmacniająco, łagodzi bądź niweluje bóle kręgosłupa.


Na czym polega masaż holistyczny?
Dobrze wiedzieć: jak pomóc osobie, która ma atak padaczki?
Najlepszy chirurg plastyczny - jak go wybrać
Nauka z muzyką w tle! Jaką muzykę wybrać do nauki?
Przeciwdziałaj wiotczeniu skóry! Masaż policzków - instrukcja
Masaż bańką chińską - poznaj jego działanie!
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.