Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Rumianek - działanie, właściwości, Na co stosować rumianek

Rumiankowe remedium - na co pomaga rumianek

Cenne składniki, w jakie kwiat rumianku jest bogaty, wykorzystywane są nie tylko przez ziołolecznictwo, ale też przez kosmetologię. Jakie są właściwości rumianku, stanowiące o jego szerokim zastosowaniu?

Rumianek jest jednym z najpowszechniej stosowanych ziół i jednocześnie należy do roślin o wszechstronnym działaniu. Osiąga około 10 – 50 cm wysokości, wydziela intensywny zapach, jego płatki mają kolor biały i okalają żółte wnętrze. Okres kwitnienia to miesiące od maja do lipca.

Warto zapoznać się z właściwościami rumianku, można bowiem wykorzystywać je na różny sposób. Znając jego działanie, możemy nieraz stosować naturalne kuracje w domu. Głównymi związkami zawartymi w rumianku są: olejek lotny (w tym chamazulen), związki flawonoidowe oraz cholina. To między innymi one stanowią o właściwościach rumianku. Rumianek można stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie.

Rumianek stosuje się przede wszystkim podczas wystąpienia problemów żołądkowych oraz jelitowych. Pomaga w przypadku nieżytu żołądka łagodząc takie objawy, jak uczucie palenia,  wymioty czy złe samopoczucie. Pomaga podczas wystąpienia wzdęć, kolki jelitowej, ma działanie wiatropędne oraz ogólnie pomaga w procesie trawienia i absorpcji pokarmu. Działa też przeciw zapaleniom oraz antyalergicznie. Inną korzyścią płynącą z picia naparów i herbatek z rumianku jest jego łagodzące oddziaływanie na wszelkiego rodzaju dolegliwości nerek i pęcherza.

Picie rumianku zaleca się także kobietom w celu złagodzenia dolegliwości miesiączkowych. Dzieci również mogą pić napary z rumianku, które podziałają rozkurczowo na ich mięśnie oraz bóle brzucha.

Rumianek ma także właściwości, które są wykorzystywane poprzez jego zastosowanie zewnętrzne. Stanowi świetne rozwiązanie dla zmęczonych i przepracowanych oczu. Wystarczy przyłożyć do powiek torebki z herbatką rumiankową na parę minut i szybko poczujemy, jak nasze oczy się odprężają.

Innym zewnętrznym zastosowaniem rumianku jest wykorzystanie jego właściwości przyspieszających gojenie się ran oraz łagodzenie stanów zapalnych skóry. Stosuje się okłady z zawartością między innymi rumianku i przykłada do zainfekowanego, oparzonego lub zranionego miejsca.

Świetną mieszankę ziół stanowi rumianek w połączeniu z szałwią lub miętą. W takim zestawie używa się go do leczenia wielu przypadłości, między innymi kobiecych czy jamy ustnej.
Rumianek stosuje się jako napar, przygotowany na bazie  jego koszyczków kwiatowych, jako herbatkę rumiankową lub mieszankę ziołową, w skład której wchodzą inne zioła wspomagające działanie rumianku. Rumianek zawierają również  maści oraz kosmetyki.


Na co pomaga czerwona koniczyna?
Na co pomaga dziewanna?
Jakie choroby leczy podbiał?
Jak stosować arnikę? Na co pomaga?
Jakie działanie ma rochodnik? Na co pomaga?
Jak działa i na co pomaga pokrzywa?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.