Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Dziurawiec zastosowanie , Na co pomaga dziurawiec

Problemy z cerą? O tym, na co pomaga dziurawiec!

Dziurawiec ma bodaj tyle właściwości leczniczych, ile dziurek w liściach (jeśli popatrzy się pod światło na listki dziurawca, zauważy się w nich maleńkie otworki - liść wygląda jak zielone rzeszoto). Trzeba przyznać, że ziół o tak uniwersalnym, silnym a jednocześnie - co wygląda na paradoks - subtelnym działaniu na stan fizyczny i psychiczny organizmu nie ma zbyt wiele.

Dziurawiec zawiera m.in. flawonoidy o właściwościach rozkurczowych i obniżających ciśnienie krwi, działające przeciwdepresyjnie i uwrażliwiająco na światło słoneczne hyperycynę i podobne jej związki, garbniki o działaniu ściągającym, olejek lotny o właściwościach bakteriobójczych, antyseptycznych i przeciwzapalnych, oraz kwasy organiczne.

Trzeba wiedzieć, że dziurawiec stosowany dłużej uwrażliwia organizm na działanie światła słonecznego. Ekspozycja na słońce może zakończyć się wystąpieniem plam, poparzeń i zapaleń skórnych. Dlatego kuracje lecznicze z zastosowaniem dziurawca najlepiej jest stosować w miesiącach, w których słońca jest mniej. I koniecznie wtedy unikać opalania się. Zastrzeżenie to dotyczy również korzystania z solarium.

jak działą dziurawiecmorguefile.com

Zioło stosowane jest w:
- Schorzeniach dróg pokarmowych, wątroby i przy zmniejszonym wydzielaniu żółci - 3 razy dziennie popija się napar działający żółciopędne, łagodząco i pobudzający trawienie. Napar bywa stosowany także u dzieci w wieku szkolnym pod warunkiem, że jest odpowiednio rozcieńczony. Skuteczna jest też nalewka dawkowana w razie potrzeby po 50 kropli rozpuszczonych w ¼ szklanki wody. Jeśli do dziurawca dołączy się miętę, otrzymuje się napar o działaniu typowo rozkurczowym.
- Leczeniu depresji, zaburzeń snu i nastroju - można popijać napar, ale największą popularnością cieszą się tabletki i kapsułki zawierające suszone, sproszkowane ziele dziurawca - samego lub w połączeniu z innymi ziołami.
- Leczeniu ran, owrzodzeń, uszkodzeń skóry wywołanych oparzeniami lub odmrożeniami - bardzo dobre efekty daje przemywanie ran naparem z dziurawca lub okładanie gazikami maczanymi w oleju dziurawcowym (by go uzyskać kwiaty dziurawca maceruje się z oliwą z oliwek oraz białym winem przez 5 dni, potem odparowuje w łaźni wodnej wino i zamyka do butelek). Można tez stosować zasypki i maści z dziurawcem o działaniu odkażającym, gojącym i wysuszającym.
- Zwiększaniu wydzielania moczu i do pobudzania odnowy uszkodzonej tkanki nerwowej - stosuje się odwary z ziela dziurawca łączone z innymi ziołami o właściwościach moczopędnych.


Przegląd najlepszych leków na potencję
Jakie działanie ma rochodnik? Na co pomaga?
Jakie choroby leczy podbiał?
Rumiankowe remedium - na co pomaga rumianek
Jakie właściwości ma głóg? Na co pomaga?
Na co pomaga szałwia? Jak nią leczyć?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.