Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Dziurawiec zastosowanie , Na co pomaga dziurawiec

Problemy z cerą? O tym, na co pomaga dziurawiec!

Dziurawiec ma bodaj tyle właściwości leczniczych, ile dziurek w liściach (jeśli popatrzy się pod światło na listki dziurawca, zauważy się w nich maleńkie otworki - liść wygląda jak zielone rzeszoto). Trzeba przyznać, że ziół o tak uniwersalnym, silnym a jednocześnie - co wygląda na paradoks - subtelnym działaniu na stan fizyczny i psychiczny organizmu nie ma zbyt wiele.

Dziurawiec zawiera m.in. flawonoidy o właściwościach rozkurczowych i obniżających ciśnienie krwi, działające przeciwdepresyjnie i uwrażliwiająco na światło słoneczne hyperycynę i podobne jej związki, garbniki o działaniu ściągającym, olejek lotny o właściwościach bakteriobójczych, antyseptycznych i przeciwzapalnych, oraz kwasy organiczne.

Trzeba wiedzieć, że dziurawiec stosowany dłużej uwrażliwia organizm na działanie światła słonecznego. Ekspozycja na słońce może zakończyć się wystąpieniem plam, poparzeń i zapaleń skórnych. Dlatego kuracje lecznicze z zastosowaniem dziurawca najlepiej jest stosować w miesiącach, w których słońca jest mniej. I koniecznie wtedy unikać opalania się. Zastrzeżenie to dotyczy również korzystania z solarium.

jak działą dziurawiecmorguefile.com

Zioło stosowane jest w:
- Schorzeniach dróg pokarmowych, wątroby i przy zmniejszonym wydzielaniu żółci - 3 razy dziennie popija się napar działający żółciopędne, łagodząco i pobudzający trawienie. Napar bywa stosowany także u dzieci w wieku szkolnym pod warunkiem, że jest odpowiednio rozcieńczony. Skuteczna jest też nalewka dawkowana w razie potrzeby po 50 kropli rozpuszczonych w ¼ szklanki wody. Jeśli do dziurawca dołączy się miętę, otrzymuje się napar o działaniu typowo rozkurczowym.
- Leczeniu depresji, zaburzeń snu i nastroju - można popijać napar, ale największą popularnością cieszą się tabletki i kapsułki zawierające suszone, sproszkowane ziele dziurawca - samego lub w połączeniu z innymi ziołami.
- Leczeniu ran, owrzodzeń, uszkodzeń skóry wywołanych oparzeniami lub odmrożeniami - bardzo dobre efekty daje przemywanie ran naparem z dziurawca lub okładanie gazikami maczanymi w oleju dziurawcowym (by go uzyskać kwiaty dziurawca maceruje się z oliwą z oliwek oraz białym winem przez 5 dni, potem odparowuje w łaźni wodnej wino i zamyka do butelek). Można tez stosować zasypki i maści z dziurawcem o działaniu odkażającym, gojącym i wysuszającym.
- Zwiększaniu wydzielania moczu i do pobudzania odnowy uszkodzonej tkanki nerwowej - stosuje się odwary z ziela dziurawca łączone z innymi ziołami o właściwościach moczopędnych.


Na co pomaga czerwona koniczyna?
Przegląd najlepszych leków na potencję
Jakie właściwości ma głóg? Na co pomaga?
Jakie działanie ma lukrecja?
Jakie właściwości ma tran?
Jakie choroby leczy podbiał?
3
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.