Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Koniczyna czerwona zastosowanie, Koniczyna czerwona działanie

Na co pomaga czerwona koniczyna?

Pospolita koniczyna czerwona od pewnego czasu znajduje się w centrum uwagi - głównie z powodu bardzo korzystnego wpływu na organizm kobiecy w okresie menopauzy. Dzięki zawartości fitoestrogenów uznawana bywa za roślinę działającą równie skutecznie jak soja. Roślinne hormony to jednak niejedyne bogactwo czerwonej koniczyny.

Najważniejsze składniki znajdujące się w koniczynie czerwonej to:
- Fitoestrogeny - roślina zawiera ok. 0,17% roślinnych hormonów. Dzięki temu jest wykorzystywana do powstrzymywania efektów starzenia się tkanek i do łagodzenia przykrych objawów związanych z okresem przekwitania. Estrogeny zawarte w koniczynie czerwonej cieszą się uznaniem zielarzy oraz kosmetologów. Ci pierwsi zalecają środki lecznicze zawierające koniczynę do użytku wewnętrznego. W kosmetyce właściwości fitoestrogenów z koniczyny wykorzystuje się do użytku zewnętrznego - głównie w postaci masek ziołowych o działaniu odmładzającym lub zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem poprawiających witalność tkanek skoncentrowanych preparatów, które zawierają wyciągi koniczynowe. Kobiety stosujące koniczynę chwalą ją za efekt ujędrnienia biustu i słabsze odrastanie włosów na skórze.
- Olejek eteryczny z działającym przeciwzapalnie metlosalicylanem.
- Glikozydy fenolowe.
- Witaminy (w tym zestaw antyutleniaczy) oraz szereg mikroelementów.
- Związki alkaloidowe, kumaryny, taniny, kwasy organiczne.

co leczy koniczynamorguefile.com

Surowcem pozyskiwanym z koniczyny są kwiaty i liście. Z powodu bogatego składu koniczyna jest stosowana jako:
- Zioło - o zastosowaniu moczopędnym, łagodzącym, przeciwzapalnym, wykrztuśnym i zwiększającym ilość estrogenów w ustroju. Koniczyna znajduje zastosowanie głównie u kobiet do łagodzenia i leczenia objawów menopauzy, ale również jako roślina o działaniu moczopędnym i likwidującym zmiany i choroby skórne. Polecana jest do kąpieli łagodzących świąd i wypryski skórne; do picia w postaci naparu, który zmniejsza zatrzymywanie wody w organizmie (również w syndromie napięcia przedmiesiączkowego); uzupełnia niedobory witamin i mikroelementów oraz poprawia stan kwi, stymuluje odporność.
- Kosmetyk - o działaniu ujędrniającym, odmładzającym, oczyszczającym skórę.
- Dziko rosnąca jarzyna - jej młode listki przyrządzane są w niektórych krajach podobnie do szpinaku. Nasady poszczególnych kwiatów osadzonych w główkowatym kwiatostanie wypełnione są słodkim nektarem, który można wyssać.


Jak stosować arnikę? Na co pomaga?
Jak działa i na co pomaga pokrzywa?
Na co pomaga syrop z czarnego bzu i jak go zrobić? Przepis!
Jakie właściwości ma głóg? Na co pomaga?
Mniszek lekarski - na co pomaga? Jak go przyjmować?
Często się przeziębiasz? Zrób syrop z cebuli! Przepis!
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.