Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Mniszek lekarski zastosowanie , Mniszek lekarski działanie

Mniszek lekarski - na co pomaga? Jak go przyjmować?

Usuwając z uporem korzenie mniszków z rabaty warto pomyśleć o nich jak o darach natury, dzięki których można poczuć się zdecydowanie lepiej. Mniszek lekarski uznawany jest bowiem przez zielarzy za jedno ze skuteczniej działających ziół przy kłopotach z wątrobą i przewodami żółciowymi. Zioło daruje nam również działające leczniczo kwiaty, sok mleczny i liście.

Mniszek ceniony jest ze względu na:
- Korzystny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe, poprawę funkcji trawiennych organizmu - zioło wykazuje właściwości żółciotwórcze i żółciopędne. Bardzo skutecznie usprawnia funkcje trawienne wątroby przez zwiększenie produkcji i wydzielania żółci. W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego stosowanie mniszka należy skonsultować z lekarzem - bo może się okazać, że zwiększenie wydzielania żółci doprowadzi do pogłębienia dolegliwości ze strony niedomagającego narządu. Mniszek stosowany jest w marskości wątroby, żółtaczce, zapaleniach dróg żółciowych, przy niestrawności.
- Działanie moczopędne - zwiększone wydzielanie moczu obniża ciśnienie krwi, przepłukuje nerki, poprawia ich pracę, eliminuje toksyny z organizmu i oczyszcza ustrój. Moczopędne właściwości mniszka są bezpieczne dla organizmu, ponieważ roślina w liściach posiada dużo potasu i zwiększone wydzielanie moczu nie powoduje strat tego pierwiastka w przeciwieństwie do stosowania konwencjonalnych diuretyków.
- Wspomaganie leczenia dolegliwości reumatycznych - co uzyskuje się dzięki działaniu zawartych w roślinie substancji o działaniu przeciwzapalnym.
- Skuteczność w likwidacji brodawek, kurzajek, przebarwień skórnych, trądziku, opornych na usuwanie wyprysków i czyraków - do niszczenia kurzajek stosuje się lepki, mleczny sok wypływający ze świeżo zerwanego liścia, nakładany bezpośrednio na zmianę skórną. Usuwanie wyprysków i plam na skórze wynika z działania naparu z korzeni i liści: oczyszczającego i regulującego przemianę materii.
- Łagodne leczenie zmian chorobowych w jamie ustnej oraz nieżytów oskrzeli i gardła - do likwidacji tych schorzeń stosuje się syrop z kwiatów mniszka: zebrane główki kwiatowe porządnie się przetrzepuje (by usunąć przebywające w nich czarne, małe żuczki i mszyce), spłukuje wodą, lekko osusza na ręczniku i pakuje do wyparzonego słoika niezbyt grube warstwy kwiatów przesypane zwykłym cukrem. Surowiec maceruje się przez kilka godzin. Powstały syrop popija się kilka razy dziennie po 1 łyżeczce.
- Korzystny wpływ na zdrowie cukrzyków i osób dbających o linię - zawarta w soku mniszka inulina nie jest trawiona w układzie pokarmowym człowieka, działa jak naturalny prebiotyk (substancja wspomagająca rozwój korzystnych dla zdrowia szczepów bakteryjnych), ma niski indeks glikemiczny.

jak działa mniszek lekarskisxc.hu

Napary z liści i odwary z korzeni mogą być stosowane do oczyszczających skórę kąpieli. Wino z kwiatów mniszka można zażywać jako środek pobudzający apetyt i regulujący procesy trawienne. Pomocne bywa też w schorzeniach kobiecych narządów intymnych.


Na co pomaga dziewanna?
Jak stosować leki moczopędne?
Na co pomaga syrop z czarnego bzu i jak go zrobić? Przepis!
Na co pomaga szałwia? Jak nią leczyć?
Rumiankowe remedium - na co pomaga rumianek
Na co pomaga borówka brusznica?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.