Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Mniszek lekarski zastosowanie , Mniszek lekarski działanie

Mniszek lekarski - na co pomaga? Jak go przyjmować?

Usuwając z uporem korzenie mniszków z rabaty warto pomyśleć o nich jak o darach natury, dzięki których można poczuć się zdecydowanie lepiej. Mniszek lekarski uznawany jest bowiem przez zielarzy za jedno ze skuteczniej działających ziół przy kłopotach z wątrobą i przewodami żółciowymi. Zioło daruje nam również działające leczniczo kwiaty, sok mleczny i liście.

Mniszek ceniony jest ze względu na:
- Korzystny wpływ na wątrobę i drogi żółciowe, poprawę funkcji trawiennych organizmu - zioło wykazuje właściwości żółciotwórcze i żółciopędne. Bardzo skutecznie usprawnia funkcje trawienne wątroby przez zwiększenie produkcji i wydzielania żółci. W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego stosowanie mniszka należy skonsultować z lekarzem - bo może się okazać, że zwiększenie wydzielania żółci doprowadzi do pogłębienia dolegliwości ze strony niedomagającego narządu. Mniszek stosowany jest w marskości wątroby, żółtaczce, zapaleniach dróg żółciowych, przy niestrawności.
- Działanie moczopędne - zwiększone wydzielanie moczu obniża ciśnienie krwi, przepłukuje nerki, poprawia ich pracę, eliminuje toksyny z organizmu i oczyszcza ustrój. Moczopędne właściwości mniszka są bezpieczne dla organizmu, ponieważ roślina w liściach posiada dużo potasu i zwiększone wydzielanie moczu nie powoduje strat tego pierwiastka w przeciwieństwie do stosowania konwencjonalnych diuretyków.
- Wspomaganie leczenia dolegliwości reumatycznych - co uzyskuje się dzięki działaniu zawartych w roślinie substancji o działaniu przeciwzapalnym.
- Skuteczność w likwidacji brodawek, kurzajek, przebarwień skórnych, trądziku, opornych na usuwanie wyprysków i czyraków - do niszczenia kurzajek stosuje się lepki, mleczny sok wypływający ze świeżo zerwanego liścia, nakładany bezpośrednio na zmianę skórną. Usuwanie wyprysków i plam na skórze wynika z działania naparu z korzeni i liści: oczyszczającego i regulującego przemianę materii.
- Łagodne leczenie zmian chorobowych w jamie ustnej oraz nieżytów oskrzeli i gardła - do likwidacji tych schorzeń stosuje się syrop z kwiatów mniszka: zebrane główki kwiatowe porządnie się przetrzepuje (by usunąć przebywające w nich czarne, małe żuczki i mszyce), spłukuje wodą, lekko osusza na ręczniku i pakuje do wyparzonego słoika niezbyt grube warstwy kwiatów przesypane zwykłym cukrem. Surowiec maceruje się przez kilka godzin. Powstały syrop popija się kilka razy dziennie po 1 łyżeczce.
- Korzystny wpływ na zdrowie cukrzyków i osób dbających o linię - zawarta w soku mniszka inulina nie jest trawiona w układzie pokarmowym człowieka, działa jak naturalny prebiotyk (substancja wspomagająca rozwój korzystnych dla zdrowia szczepów bakteryjnych), ma niski indeks glikemiczny.

jak działa mniszek lekarskisxc.hu

Napary z liści i odwary z korzeni mogą być stosowane do oczyszczających skórę kąpieli. Wino z kwiatów mniszka można zażywać jako środek pobudzający apetyt i regulujący procesy trawienne. Pomocne bywa też w schorzeniach kobiecych narządów intymnych.


Jakie zioła uspokajają? Jak je stosować?
Na co pomaga borówka brusznica?
Jakie choroby leczy podbiał?
Jakie działanie ma krwawnik?
Jak stosować leki moczopędne?
Jakie właściwości ma tran?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.