Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Zioła na uspokojenie, Jakie zioła uspokajają

Jakie zioła uspokajają? Jak je stosować?

Uczucia niepokoju doświadcza każdy. Kiedy emocje są na tyle silne, że wymagają wyciszenia, lepiej sięgnąć po sprawdzone przez pokolenia zioła. Uspokoją łagodnie, ale równie skutecznie jak syntetyczne medykamenty.

Wśród ziół o działaniu uspokajającym niezmiennym uznaniem cieszą się:

- Kozłek lekarski - bodaj najbardziej znany środek na uspokojenie i jeden z najpopularniejszych składników preparatów o takim działaniu; ogromną zaletą kozłka jest jego działanie przeciwlękowe i wyciszające silne reakcje psychiczne oraz fizyczne, działa lekko nasennie; surowcem jest korzeń.

- Chmiel zwyczajny - surowcem są szyszki, dobre dla osób nerwowych i tych wyjątkowo silnie reagujących na bodźce - drażliwych i źle znoszących niepogodę. Herbatka z szyszek chmielu ułatwia zasypianie - to samo działanie wykazują szyszki włożone pod poduszkę.

- Rumianek pospolity - choć znany głównie ze swych właściwości przeciwzapalnych, skutecznie, ale łagodnie obniża napięcie nerwowe i działa odprężająco; przynosi ukojenie psychiczne również poprzez regulacje pracy mięśni gładkich przewodu pokarmowego.

- Lipa - jak się okazuje, zioło to dobre jest nie tylko na przeziębienie i wywołanie potów; działa także łagodnie uspokajająco, a na dodatek wzmacnia układ immunologiczny - dzięki temu napięcie nerwowe nie doprowadza do osłabienia sił obronnych organizmu.

zioła na uspokojeniephotoxpress.com

 

- Melisa lekarska - jeden z najpopularniejszych środków uspokajających, wyciszających napięcie nerwowe i ułatwiających zasypianie. Filiżanka herbatki z liści melisy wypita przed snem to gwarancja spokojnie przespanej nocy.

- Dziurawiec zwyczajny - od setek lat uspokaja, leczy depresje, wyczerpanie nerwowe; stosowany w postaci naparu. Uwaga - ma działanie fotouczulające, dlatego osoby przyjmujące preparaty z dziurawca powinny unikać kontaktu z silnym słońcem.

- Lawenda - ususzonymi kwiatami i listkami można wypełnić poduszkę lub wdychać pięknie pachnący olejek eteryczny. Poleca się dodawać ususzoną lawendę lub kilka kropli olejku z tej rośliny do kąpieli - wystarczy 15 minut aromaterapii, by poczuć odprężenie i znieść napięcie nerwowe.

- Serdecznik pospolity- bardzo przydatny w uspokajaniu osób cierpiących na nerwicę serca; łagodzi występujące już objawy chorobowe i zapobiega powstawaniu kolejnych ataków nerwicowych.

- Męczennica zwyczajna - zioło a jednocześnie efektowna roślina ozdobna. Jej działanie uspokajające i likwidujące niepokój można odczuć, popijając letni napar z ziela.

- Mięta pieprzowa - aromatyczne zioło, które zmniejsza frustrację, uspokaja i odpręża. Idealna w postaci naparu. Olejek miętowy wcierany w skronie przynosi szybką ulgę w rozdrażnieniu i w bólach głowy - również tych wywołanych napięciem nerwowym.


Jakie choroby leczy podbiał?
Jakie działanie ma czarny bez?
Na co pomaga szałwia? Jak nią leczyć?
Jak stosować gynostemmę?
Kiedy i jak stosować hibiskus?
Jak działają diuretyki?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.