Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Zioła na nerki, Jakie zioła na nerki

Jakie zioła działają na nerki?

Z chorobami nerek nie ma żartów. Tymczasem nerki najczęściej wzbudzają zainteresowanie, kiedy zaczynają niedomagać. Nasza uwaga koncentruje się na nich także wtedy, gdy od sprawności ich działania zależy powodzenie leczenia innego schorzenia. A czy wiemy, że w zachowaniu zdrowia nerek i w jego przywracaniu zioła mogą odegrać istotną rolę?

Oczywiście wszelkie kuracje ziołowe przeprowadzić należy po konsultacji z lekarzem. Ma to szczególne znaczenie, kiedy przyjmuje się leki konwencjonalne. Chodzi bowiem o to, by zioła ani nie hamowały, ani nie wzmacniały w niepożądany sposób działania farmaceutyków. Jeśli lekarz zgodzi się na leczenie ziołami, kuracja taka może przynieść wiele dobrego. W lekkich stanach zapalnych nerek może zapaść decyzja o zastosowaniu fitoterapii jako głównej metody leczenia.


Zioła, które stosuje się w chorobach nerek wykazują działanie:
- moczopędne
- oczyszczające
- odkażające
- przeciwzapalne.

W chorobach nerek stosuje się wiele roślin:
- Rumianek - jego sprawdzone działanie przeciwzapalne wykorzystuje się pijąc napary, wykonując nasiadówki i podmywania.
- Brzoza - liście rośliny mają właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Stosuje się je w chorobach nerek o charakterze ostrym i przewlekłym: w infekcjach, niewydolności, kamicy, przy obrzękach. Zioło stosuje się w postaci naparu z liści oraz soku zbieranego wczesną wiosną.
- Borówka brusznica - zawiera arbutynę, która w organizmie przekształcana jest do hydrochinonu, ten zaś ma silne właściwości dezynfekujące. Brusznica odkaża drogi moczowe i działa przeciwzapalnie. Jest też roślinnym diuretykiem. W chorobach nerek stosuje się odwary z liści.
- Pokrzywa - działa moczopędnie i oczyszczająco na krew. Zawiera sporo witamin. Stosuje się ją w w postaci odwarów i naparów z liści.
- Czarna porzeczka - reguluje pracę nerek i przyspiesza wydalanie toksyn z ustroju. Działa witaminizująco. Stosuje się napary z liści.
- Lubczyk - aromatyczną przyprawę można zastosować w postaci szybko przygotowanego odwaru o właściwościach pobudzających pracę nerek i diuretycznych.
- Melisa - skuteczna, kiedy problemy z pracą nerek mają podłoże nerwowe.
- Skrzyp polny - znakomicie filtruje nerki, usuwa obrzęki i działa moczopędnie. Stosowany w postaci naparu.
- Pietruszka - warzywo na nerki. Korzystnie działa każda część rośliny: korzeń, natka i nasiona. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu nasion - nie wolno ich używać długotrwale, by nie doprowadzić do powstania uszkodzeń błon śluzowych przewodu pokarmowego. Roślina działa moczopędnie, likwiduje kamienie moczowe i wspomaga usuwanie obrzęków. Pietruszkę podaje się w postaci naparów, jest dodawana do ziołowej pasty Fitolizyny oraz wchodzi skład gotowych mieszanek ziołowych.
- Seler - działa moczopędnie i likwiduje kamienie nerkowe. W celach leczniczych używa się suszonej naci i pokruszonych nasion stosowanych w postaci naparu.
- Rdest ptasi - polecany przy przewlekłym zapaleniu nerek i skąpomoczu - szczególnie u osób starszych. Polecany do sporządzania naparu lub odwaru. Uwaga: nie należy rdestu ptasiego mylić z rdestem ostrogorzkim.


Jakie działanie ma krwawnik?
Jakie właściwości ma macierzanka?
Jakie właściwości lecznicze ma lipa?
Jakie działanie ma lukrecja?
Na co pomagają szwedzkie zioła?
Jak stosować gynostemmę?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.