Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Macierzanka właściwości , Macierzanka zastosowanie

Jakie właściwości ma macierzanka?

Macierzanki należy szukać na piaszczystych miedzach czy silnie nasłonecznionych, suchych łąkach leśnych. Poznaje się ją głównie po aromacie - jeśli rozetrze się w dłoniach liść rośliny, poczuje się intensywny, przyjemny zapach uwolnionego olejku eterycznego. To właśnie olejek jest tym, co otrzymujemy najcenniejszego z niepozornej rośliny o różowych, drobnych kwiatkach.

Ze względu na wysoką zawartość olejku lotnego, flawonów, fitnocydów i garbników wykazuje silne działanie odkażające. Znane są także jej właściwości wiatropędne, poprawiające trawienie i wykrztuśne.

Z tego powodu macierzanka leczy:
- Zakażenia górnych dróg oddechowych i kaszel - składniki o działaniu odkażającym niszczą chorobotwórcze mikroorganizmy. Substancje czynne drażnią śluzówkę żołądka i przez pobudzenie nerwu błędnego dochodzi do zwiększenia aktywności wydzielania w oskrzelach. Macierzankę stosuje się w uporczywym, ciężkim kaszlu, kokluszu, rozedmie płuc. Można używać naparów jako herbatki popijanej w małych ilościach 2x dziennie, lub do inhalacji (gorący napar wlewa się do miski i wdycha powstające opary). Inhalacje te stosuje się także u małych dzieci.
- Niestrawności, skutki przejedzenia, zaburzenia pracy układu pokarmowego, wątroby i układu żółciowego - wiatropędne właściwości macierzanki pomagają w likwidowaniu wzdęć, uczucia pełności w żołądku, skurczy jelitowych, biegunki. Zmniejszają nadmierne wydzielanie soków wątrobowych i żółci. Dolegliwościom z tytułu wzdęć czy niestrawność można dzięki macierzance zapobiegać już na etapie przygotowywania potraw, dorzucając podczas gotowania kilka gałązek zioła do garnka.
- Zakażenia i zapalenia skórne i błon śluzowych - zioło stosowane jest zewnętrznie w postaci naparów do sporządzania kompresów, do przemywań, kąpieli, płukanek. Polecane do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych śluzówki, płukania bolącego gardła, do kompresów w przypadku zapalenia pochwy. Stosuje się także okłady do likwidacji bólów reumatycznych, nerwobólów oraz w przypadku stłuczeń. Macierzanka dobrze działa na zwężenie poszerzonych porów skóry i na leczenie zmian trądzikowych.
- Wyczerpanie nerwowe - szczególnie u dzieci i osób osłabionych chorobami lub wiekiem można zastosować odprężającą kąpiel lub inhalacje oraz podać pyłek kwiatowy z macierzanki.


Na co pomaga dziewanna?
Probiotyki w diecie dziecka? Zobacz jak je stosować?
Jak stosować leki moczopędne?
Jak działa i kiedy stosować lulek czarny?
Jakie działanie ma pyłek pszczeli?
Jak działają diuretyki?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.