Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Nagietek lekarski zastosowanie , Nagietek właściwości lecznicze

Jakie działanie ma nagietek?

Trudno powiedzieć, czy istnieje lepsza roślina pomocna w leczeniu ran i chorób skórnych niż nagietek, który znany jest ze swoich właściwości gojących i regenerujących. To jednak nie wszystkie jego zalety. Ze względu na skuteczność działania ziołu wróży się świetlaną przyszłość - opinie tę wyrażają zielarze i lekarze medycyny konwencjonalnej.

Surowcem zielarskim pozyskiwanym z nagietka są kwiaty języczkowe - czyli te, które tworzą struktury określane potocznie jako płatki. (Tak naprawdę kwiat nagietka jest kwiatostanem zbudowanym z dwóch rodzajów kwiatów: wspomnianych już języczkowych i rurkowych - te tworzą środek kwiatu.) Im ciemniej pomarańczowa barwa surowca leczniczego, tym jest on bardziej wartościowy.

Nagietek działa:
- Regenerująco, gojąco, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, antyseptycznie - dzięki tym właściwościom bardzo skutecznie wspomaga zabliźnianie się ran i uszkodzeń, przyspiesza proces ziarninowania naskórka (czyli wytwarzania tkanki łącznej z siecią włosowatych naczyń krwionośnych) i jego regeneracji. Korzystnie wpływa na likwidację obrzęków, które mogą pojawiać się przy wypryskach, stanach zapalnych, oraz skutecznie wspomaga leczenie wysięków - m.in. tych, które towarzyszą opryszczce lub które mogą powstawać przy niektórych ranach. Antyseptyczne właściwości zapobiegają zapaleniom i zakażeniom (grzybiczym, bakteryjnym i pierwotniakowym) - z tego powodu jest stosowany w zapaleniach pochwy i okolic intymnych, nadżerek szyki macicy, oraz do płukania jamy ustnej przy schorzeniach dziąseł, śluzówki. Nagietek zewnętrznie jest wykorzystywany w postaci naparów do okładów, płukanek, maści, kremów, toników. Wewnętrznie używany jest jako napar korzystnie wpływający na leczenie ran pooperacyjnych (również po wycięciu nowotworu), owrzodzeń przewodu pokarmowego). Przeciwzapalne i przeciobrzękowe właściwości zioła wykorzystuje się też przy łagodzeniu skutków ukąszeń owadów.
- Przeciwskurczowo i przeciwbólowo - zioło bardzo dobrze reguluje pracę układu pokarmowego i łagodzi pojawiające się stany skurczowe. Napary stosuje się także do łagodzenia bólów miesiączkowych (szczególnie u młodych dziewcząt).
- Przeciwnowotworowo i antytoksycznie - te w sumie mało znane własności nagietka wykorzystywane są już od dość dawna w byłym ZSRR w leczeniu nie nadających się do operowania nowotworów przewodu pokarmowego. Wykorzystuje się preparat o nazwie KN, który zawiera sproszkowany susz kwiatów nagietka oraz witaminę PP.
- Łagodząco na układ nerwowy - zioło wspomaga likwidację stanów lękowych, nerwicowych i depresyjnych.

Uwaga:

Uwaga! przed zastosowaniem nagietka w postaci przyjmowanej doustnie należy skonsultować się z lekarzem.

Mniszek lekarski - na co pomaga? Jak go przyjmować?
Na co pomaga dziewanna?
Jak działają leki homeopatyczne?
Jak działa skrzyp? Co można nim leczyć?
Okłady - jaki rodzaj wybrać
Jaki magnez jest najlepszy jako suplement diety?
5
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.