Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Krwawnik zastosowanie , Jak działa krwawnik

Jakie działanie ma krwawnik?

Krwawnik to typowo kobiece ziółko. Panowie nie powinni jednak czuć się dyskryminowani- ponieważ również mogą czerpać korzyści z tej rośliny. Krwawnik, jak sama nazwa wskazuje, kojarzyć powinien się z krwią i układem krwionośnym. Ale nie tylko - spektrum działania tego zioła jest znacznie szersze. Z jego dobrodziejstw należy jednak korzystać z umiarem.

Krwawnik należy do ziół zawierających sporo substancji gorzkich. Jego silny, zdecydowany acz przyjemny zapach to zasługa sporej zawartości olejku eterycznego. W olejku tym znajduje się sporo leczniczych składników. W krwawniku oprócz olejku lotnego znajdują się substancje o charakterze:
- przeciwzapalnym - kwas salicylowy
- przeciwkrwotocznym i obkurczającym ściany naczyń krwionośnych - alkaloidy
- ściągającym - taniny
- rozkurczającym przewody żółciowe i uelastyczniającym ściany naczyń krwionośnych - flawonoidy
- bakteriostatycznym
- wykrztuśnym.

Rozkurczowe właściwości krwawnika wykorzystuje się w przypadku: skurczów macicy i jajników, przy bólach menstruacyjnych, podczas bolesnych skurczów i naprężeń dróg moczowych, które pojawiają się w zakażeniach i stanach zapalnych, przy zaparciach, bólach jelita grubego.

Do dezynfekcji i przyspieszenia gojenia się ran krwawnik stosuje się z powodu jego przeciwzapalnych i odkażających właściwości: do różnego rodzaju okładów, płukanek (w tym jamy ustnej oraz do narządów intymnych przy upławach), do przemywań skóry, oczu w przypadku zapaleń, leczenia owrzodzeń, pęknięć skórnych i przetok. Zioło działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie podane zewnętrznie, jeśli w zajęte przez gościec stawy wciera się nalewkę z kwiatów krwawnika. Krwawnik pomaga w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych układu pokarmowego.

Właściwości krwawnika hamujące krwawienie, wzmacniające układ krwionośny, poprawiające stan krwi i przyspieszające gojenie wykorzystywane są do leczenia ran, hemoroidów, w regulacji cyklu miesięcznego kobiet, przy niedoborach składników krwi oraz awitaminozach.

Krwawnik wzmacnia organizm dostarczając szeregu cennych witamin i minerałów w świeżo wyciśniętym lub stabilizowanym alkoholem soku.

Ziele i kwiaty krwawnika stosuje się w postaci:
- naparu - z ziela i/lub kwiatów podawanego wewnętrznie jako herbatka o działaniu rozkurczowym, przeciwzapalnym, regulującym pracę wątroby, dróg żółciowych, układu pokarmowego, leczącym hemoroidy, zabiegającym poronieniom i wzmagającym potencję u starszych mężczyzn;
- naparu stosowanego zewnętrznie do okładów, płukanek, przymoczek, kąpieli;
- soku wyciskanego z ziela dostarczającego witamin i oczyszczającego krew;
- odwarów do leczenia zaparć i przykrych potów w okresie menopauzy;
- nalewki do wcierania w w chore stawy.


Gdzie poza apteką można znaleźć Witaminę A?
Jak działa skrzyp? Co można nim leczyć?
Na co pomagają szwedzkie zioła?
Jakie zioła uspokajają? Jak je stosować?
Jak stosować ostropest plamisty?
Mniszek lekarski - na co pomaga? Jak go przyjmować?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.