Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Krwawnik zastosowanie , Jak działa krwawnik

Jakie działanie ma krwawnik?

Krwawnik to typowo kobiece ziółko. Panowie nie powinni jednak czuć się dyskryminowani- ponieważ również mogą czerpać korzyści z tej rośliny. Krwawnik, jak sama nazwa wskazuje, kojarzyć powinien się z krwią i układem krwionośnym. Ale nie tylko - spektrum działania tego zioła jest znacznie szersze. Z jego dobrodziejstw należy jednak korzystać z umiarem.

Krwawnik należy do ziół zawierających sporo substancji gorzkich. Jego silny, zdecydowany acz przyjemny zapach to zasługa sporej zawartości olejku eterycznego. W olejku tym znajduje się sporo leczniczych składników. W krwawniku oprócz olejku lotnego znajdują się substancje o charakterze:
- przeciwzapalnym - kwas salicylowy
- przeciwkrwotocznym i obkurczającym ściany naczyń krwionośnych - alkaloidy
- ściągającym - taniny
- rozkurczającym przewody żółciowe i uelastyczniającym ściany naczyń krwionośnych - flawonoidy
- bakteriostatycznym
- wykrztuśnym.

Rozkurczowe właściwości krwawnika wykorzystuje się w przypadku: skurczów macicy i jajników, przy bólach menstruacyjnych, podczas bolesnych skurczów i naprężeń dróg moczowych, które pojawiają się w zakażeniach i stanach zapalnych, przy zaparciach, bólach jelita grubego.

Do dezynfekcji i przyspieszenia gojenia się ran krwawnik stosuje się z powodu jego przeciwzapalnych i odkażających właściwości: do różnego rodzaju okładów, płukanek (w tym jamy ustnej oraz do narządów intymnych przy upławach), do przemywań skóry, oczu w przypadku zapaleń, leczenia owrzodzeń, pęknięć skórnych i przetok. Zioło działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie podane zewnętrznie, jeśli w zajęte przez gościec stawy wciera się nalewkę z kwiatów krwawnika. Krwawnik pomaga w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych układu pokarmowego.

Właściwości krwawnika hamujące krwawienie, wzmacniające układ krwionośny, poprawiające stan krwi i przyspieszające gojenie wykorzystywane są do leczenia ran, hemoroidów, w regulacji cyklu miesięcznego kobiet, przy niedoborach składników krwi oraz awitaminozach.

Krwawnik wzmacnia organizm dostarczając szeregu cennych witamin i minerałów w świeżo wyciśniętym lub stabilizowanym alkoholem soku.

Ziele i kwiaty krwawnika stosuje się w postaci:
- naparu - z ziela i/lub kwiatów podawanego wewnętrznie jako herbatka o działaniu rozkurczowym, przeciwzapalnym, regulującym pracę wątroby, dróg żółciowych, układu pokarmowego, leczącym hemoroidy, zabiegającym poronieniom i wzmagającym potencję u starszych mężczyzn;
- naparu stosowanego zewnętrznie do okładów, płukanek, przymoczek, kąpieli;
- soku wyciskanego z ziela dostarczającego witamin i oczyszczającego krew;
- odwarów do leczenia zaparć i przykrych potów w okresie menopauzy;
- nalewki do wcierania w w chore stawy.


Na co pomaga dziewanna?
Jakie zioła są dobre na reumatyzm?
Jakie działanie ma pyłek pszczeli?
Jakie działanie ma lukrecja?
Mniszek lekarski - na co pomaga? Jak go przyjmować?
W jaki sposób zmniejsza się ból w przebiegu chorób nowotworowych?
2
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.