Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Witamina C - stosowanie, Witamina C dawkowanie

Jak stosować Witaminę C?

Dawkowanie witaminy C to temat nie do końca zamknięty. Istnieją zatwierdzone oficjalnie tabele ze szczegółowymi zaleceniami na temat ilości kwasu askorbinowego, jaką należy codziennie przyjmować. Istnieją jednak również wyniki badań, że witaminy C powinno się przyjmować znacznie więcej. A niejako dla przeciwwagi pojawiają się opinie, że nadmiar kwasu askorbinowego może wywołać raka.

Na szczęście dla nas informacji o dobroczynnym działaniu witaminy C - również tych dotyczących podawania kwasy askorbinowego w wysokich i bardzo wysokich dawkach - jest zdecydowanie więcej. Oczywiście najbardziej wartościowy jest kwas askorbinowy pochodzenia naturalnego. By jednak zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na tę witaminę, należałoby zjadać codziennie spore ilości produktów bogatych w ten związek. Nie zawsze jest to możliwe. Stosuje się zatem suplementację witaminą syntetyczną.

Suplementację wysokich dawek witaminy C powinien zalecić lekarz - szczególnie konsultacji wymaga kobieta ciężarna. Samodzielnie po związek ten sięgamy zazwyczaj podczas chorób przeziębieniowych. Jeśli decydujemy się na przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawkach wyższych niż wynika to z informacji na opakowaniu leku i długotrwale, należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem szczególnie jeśli równolegle przyjmuje się inne leki ( w tym przeciwzakrzepowe) lub cierpi na kamicę nerkową, talasemię, anemię.

Witaminę C można stosować w celach profilaktycznych i leczniczych. Spore rozbieżności w ocenie, ile trzeba przyjmować witaminy C, pojawiają się nawet w temacie związanym z profilaktycznym jej dawkowaniem. Jedni twierdzą, że człowiekowi podobno wystarcza codzienna dostawa niecałych 100 mg kwasu askorbinowego; inni uważają, że ilość ta może być nawet kilkunastokrotnie wyższa. A są i tacy, którzy twierdzą, że dopiero dawki kilkugramowe są skuteczne. Syntetycznej witaminy zapobiegawczo zaleca się dorosłym przyjmowanie ok. 100 mg dziennie; w celach leczniczych dawka ta może być dwu- a nawet dziesięciokrotnie wyższa. Dla dzieci dawka powinna być odpowiednio niższa.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występuje u:
- palaczy
- kobiet karmiących
- osób borykających się z infekcjami i osłabieniem układu odpornościowego
- chorych z zaburzeniami wchłaniania oraz po zabiegach i terapiach osłabiających organizm
- osób niedożywionych.

Wysokie dawni uderzeniowe syntetycznego kwasu askorbinowego stosowane są w walce z infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi. Bardzo wysokie - kiedy przeciwnikiem jest szczególne osłabienie organizmu, ciężka choroba lub nowotwór.


Leki na potencję kobiet
Jak stosować czopki glicerynowe?
Jakie jest działanie jasnoty białej?
Na co pomaga aloes? Jak go stosować?
Jakie zioła są dobre na reumatyzm?
Problemy z cerą? O tym, na co pomaga dziurawiec!
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.