Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Witamina C - stosowanie, Witamina C dawkowanie

Jak stosować Witaminę C?

Dawkowanie witaminy C to temat nie do końca zamknięty. Istnieją zatwierdzone oficjalnie tabele ze szczegółowymi zaleceniami na temat ilości kwasu askorbinowego, jaką należy codziennie przyjmować. Istnieją jednak również wyniki badań, że witaminy C powinno się przyjmować znacznie więcej. A niejako dla przeciwwagi pojawiają się opinie, że nadmiar kwasu askorbinowego może wywołać raka.

Na szczęście dla nas informacji o dobroczynnym działaniu witaminy C - również tych dotyczących podawania kwasy askorbinowego w wysokich i bardzo wysokich dawkach - jest zdecydowanie więcej. Oczywiście najbardziej wartościowy jest kwas askorbinowy pochodzenia naturalnego. By jednak zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na tę witaminę, należałoby zjadać codziennie spore ilości produktów bogatych w ten związek. Nie zawsze jest to możliwe. Stosuje się zatem suplementację witaminą syntetyczną.

Suplementację wysokich dawek witaminy C powinien zalecić lekarz - szczególnie konsultacji wymaga kobieta ciężarna. Samodzielnie po związek ten sięgamy zazwyczaj podczas chorób przeziębieniowych. Jeśli decydujemy się na przyjmowanie kwasu askorbinowego w dawkach wyższych niż wynika to z informacji na opakowaniu leku i długotrwale, należy przedyskutować tę kwestię z lekarzem szczególnie jeśli równolegle przyjmuje się inne leki ( w tym przeciwzakrzepowe) lub cierpi na kamicę nerkową, talasemię, anemię.

Witaminę C można stosować w celach profilaktycznych i leczniczych. Spore rozbieżności w ocenie, ile trzeba przyjmować witaminy C, pojawiają się nawet w temacie związanym z profilaktycznym jej dawkowaniem. Jedni twierdzą, że człowiekowi podobno wystarcza codzienna dostawa niecałych 100 mg kwasu askorbinowego; inni uważają, że ilość ta może być nawet kilkunastokrotnie wyższa. A są i tacy, którzy twierdzą, że dopiero dawki kilkugramowe są skuteczne. Syntetycznej witaminy zapobiegawczo zaleca się dorosłym przyjmowanie ok. 100 mg dziennie; w celach leczniczych dawka ta może być dwu- a nawet dziesięciokrotnie wyższa. Dla dzieci dawka powinna być odpowiednio niższa.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C występuje u:
- palaczy
- kobiet karmiących
- osób borykających się z infekcjami i osłabieniem układu odpornościowego
- chorych z zaburzeniami wchłaniania oraz po zabiegach i terapiach osłabiających organizm
- osób niedożywionych.

Wysokie dawni uderzeniowe syntetycznego kwasu askorbinowego stosowane są w walce z infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi. Bardzo wysokie - kiedy przeciwnikiem jest szczególne osłabienie organizmu, ciężka choroba lub nowotwór.


W jakich produktach można znaleźć witaminę C?
Jakie zioła uspokajają? Jak je stosować?
Jak działa babka lancetowata?
Syrop z sosny? To doskonały lek! Sprawdź na co!
Jak zrobić syrop czosnkowy na przeziębienie? Przepis!
Jakie działanie ma lukrecja?
0
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.