Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.
Zdrowie » Leki » Ostropest plamisty zastosowanie , Jak stosować ostropest

Jak stosować ostropest plamisty?

Ostropest plamisty (Silybum marianum) to roślina, która zastosowana w odpowiednim momencie i we właściwej dawce może uratować życie. Zaliczana jest do ziół na wątrobę i detoksykujących. Preparaty z ostropestu mogą pomóc nawet w przypadkach, które na pozór wyglądają beznadziejnie.

Ostropest plamisty wyglądem przypomina dorodny oset. Sekret jego właściwości leczniczych ukryty jest w owocach i liściach. Tam znajduje się zespół flawonoglikanów zwany tutaj sylimaryną – najważniejszy składnik leczniczy ostropestu. Flawonoglikany silnie pobudzają w organizmie produkcję glutationu – związku o kluczowym znaczeniu w procesie odtruwania.

Ostropest stosuje się w sytuacjach, w których wątroba uległa uszkodzeniu lub jej prawidłowe funkcjonowanie zostało wyraźnie zaburzone na skutek działania substancji takich jak np. alkohol, trucizny znajdujące się w grzybach lub farmaceutyki wprowadzane do organizmu w czasie chemioterapii. Ostropest podany jak najszybciej od momentu spożycia muchomora sromotnikowego (do 48 godzin) może zapobiec śmiertelnemu zatruciu.

Działanie ostropestu:
- Hamuje działanie substancji szkodliwych dla wątroby – w tym tych, które mogą wywoływać marskość lub martwicę tego narządu.
- Wspomaga regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych i rekonwalescencję po zatruciach.
- Likwiduje wolne rodniki.
- Zmniejsza poziom cholesterolu w organizmie i łagodzi bóle oraz kolki wątrobowe wywołane błędami dietetycznymi.
- Wspomaga leczenie: zaburzeń trawiennych i czynnościowych wątroby, dysfunkcji w wydzielania żółci, wirusowego zapalenia wątroby typu C, zmian wywołanych łuszczycą.

Ostropest można stosować w formie:
- nasion – całych lub zmielonych; przy likwidacji niewielkich zaburzeń czynności wątroby na dobę stosuje się albo kilkanaście całych nasion, albo łyżeczkę zmielonych (można je sypać do herbaty, dodawać do sałatek, jogurtów, wypieków, itp.);
- naparu – małą łyżeczkę liści zalewa się ok. 200 ml wrzątku i pozostawia do naciągnięcia pod przykryciem przez 10 min.; napar cedzi się i pije przed posiłkiem 3x dziennie po filiżance;
- nalewki – używa się jej przed posiłkiem w ilości 15 kropli 3x dziennie;
- wyciągu suchego – podawany w postaci kapsułek 3x dziennie.

ostropest plamisty jak stosowaćphotoxpress.com

Kuracji ostropestem nie powinno się stosować długotrwale. Jeśli po kilku dniach używania zioła nie odczuwa się poprawy, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymagają wszystkie niepokojące, gwałtowne i silne objawy ze strony wątroby.

Ostropest stosuje się nie tylko w celach leczniczych u ludzi. Wykorzystywany jest też jako:
- dodatek do pasz przeznaczonych dla zwierząt intensywnie tuczonych;
- kolczasty żywopłot stanowiący naturalną ochronę zasiewów przed zniszczeniem ich przez dzikie zwierzęta;
- roślina miododajna.


Jak działa babka lancetowata?
Na co pomaga szałwia? Jak nią leczyć?
Jakie zioła są dobre na reumatyzm?
Na co pomaga aloes? Jak go stosować?
Problemy z cerą? O tym, na co pomaga dziurawiec!
Jaki magnez jest najlepszy jako suplement diety?
4
oceń poradę:

Redakcja serwisu spec.pl zastrzega, iż publikowane porady mają jedynie charakter informacyjny. W szczególności dotyczy to porad prawnych, podatkowych i innych, których udzielanie regulują osobne przepisy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki wynikłe z zastosowania się do opublikowanych treści.